Muzeum

O NAS

Żydowskie Muzeum Galicja powstało, by upamiętnić ofiary Holokaustu oraz ukazać historię i kulturę Żydów z nowej perspektywy. Muzeum znajduje się na krakowskim Kazimierzu, w sercu dawnej żydowskiej dzielnicy miasta. Jesteśmy instytucją pożytku publicznego. Naszym celem jest rewizja tradycyjnych stereotypów dotyczących żydowskiej przeszłości w Polsce oraz pomoc zarówno Polakom, jak i Żydom w zrozumieniu własnej historii.

Stałe wystawy muzeum, „Śladami Pamięci” oraz „Pamięć Niedokończona”, zyskały uznanie w oczach odwiedzających i krytyków z całego świata. Muzeum organizuje i gości również wystawy czasowe. Oferujemy jeden z najbogatszych w Polsce programów wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, dostosowanych zarówno dla odbiorców indywidualnych, jak i dla zorganizowanych grup. Nasze Multimedialne Centrum Edukacyjne zawiera nieustannie rozszerzaną kolekcję unikalnych filmów poświęconych żydowskiej kulturze i Holokaustowi. Prowadzimy wszechstronną działalność badawczą i wydawniczą. Muzealna księgarnia jest jedną z największych tego typu w Polsce.

Nasza kawiarnia oferuje bogaty wybór napojów i przekąsek; zapewniamy również kompleksowe usługi kateringowe.

Muzeum mieści się w odrestaurowanym, postindustrialnym budynku przedwojennego młyna. Wnętrze subtelnie łączy nowoczesne materiały – szkło, metal i jasne drewno – z oryginalnymi elementami struktury budynku. Otwarta przestrzeń pozwala na organizowanie wystaw, koncertów, spotkań autorskich, wykładów czy warsztatów. Regularnie gościmy lokalnych artystów i muzyków.

Muzeum zatrudnia ponad 20 osób, m. in. w działach edukacji, projektów i publikacji, marketingu, w administracji i księgowości. Dyrektorem muzeum jest Jacek Stawiski, a jego praca wspierana jest przez Zarząd w Polsce oraz Radę Nadzorczą w Wielkiej Brytanii.