Żydowskie Muzeum Galicja istnieje już 20 lat!

Muzeum, utworzone w kwietniu 2004 r. przez Chrisa Schwarza, brytyjskiego fotografa we współpracy z brytyjskim antropologiem, Jonathanem Webberem, już od dwóch dekad służy wszystkim tym, którzy chcą poznawać i zrozumieć historię i kulturę żydowską. Przez te 20 lat zorganizowaliśmy niezliczoną liczbę wystaw, warsztatów, wykładów czy dyskusji. Od 2004 r. odwiedziły nas dziesiątki tysięcy zwiedzających z Polski i innych krajów. Chcemy nadal pokazywać wszystkim zainteresowanym różnorodność żydowskiej kultury i dziedzictwa, i dlatego w szczególnym dla nas roku urodzinowym zapewniamy, że dwadzieścia lat to dopiero początek: Żydowskie Muzeum Galicja zamierza intensywnie rozwijać swoją działalność teraz i w kolejnych  dekadach. Zapraszamy do świętowania wspólnie z nami!

Jacek Stawiski
Dyrektor Żydowskiego Muzeum Galicja

Urodzinowy program wydarzeń rozpoczniemy w kwietniu wyjątkowym koncertem. Wiosną zaprosimy Was także w podróż do dawnych małopolskich sztetli, aby podążyć śladami żydowskich mieszkańców i ich dziedzictwa. Na pewno nie zapomnimy o najmłodszych odwiedzających – czekać na nich będa Rodzinne Niedziele z warsztatami, spotkaniami z ciekawymi  gośćmi i książkami.

Urodzinowe akcenty znajdą się także w programie towarzyszącym Festiwalowi Kultury Żydowskiej, którego muzeum jest partnerem. W czerwcowe wieczory, w ramach jubileuszowego 10. przeglądu filmów o tematyce żydowskiej „Przestrzeń Obrazu” zaprosimy Was na aż 10 pokazów filmowych!

Wśród wydarzeń m.in.:

11.04.2024, 19.00
Urodzinowy koncert Żydowskiego Muzeum Galicja: Kroke

Aby dowiedzieć się więcej, kliknij TUTAJ.

15.04.2024, 18.00
Spotkanie z prof. Jonathanem Webberem, współzałożycielem Żydowskiego Muzeum Galicja

Aby dowiedzieć się więcej, kliknij TUTAJ.

Z okazji jubileuszu przygotowaliśmy także serię wycieczek „Wokół Krakowa”. Pełny program dostępny w pliku:

Wycieczki Żydowskiego Muzeum Galicja


Zorganizuj z nami 20. urodziny Żydowskiego Muzeum Galicja!

Żydowskie Muzeum Galicja funkcjonuje dzięki zaufaniu i wsparciu wielu osób i instytucji. Włączając się w jubileusz naszego muzeum, pomożecie zapewnić ciągłość działania instytucji, która bierze aktywny udział w odradzaniu się życia żydowskiego w Polsce i proponuje bogatą ofertę kulturalną i edukacyjną skierowaną zarówno do lokalnej społeczności, jak i odwiedzających z całego świata. Razem możemy tworzyć otwarte i tolerancyjne społeczeństwo, świadome swojej przeszłości i aktywnie budujące wspólną, polsko-żydowską przyszłość!

Aby przejść do oferty sponsorskiej, kliknij TUTAJ.