WRÓĆ

Urodzinowy koncert Żydowskiego Muzeum Galicja: KROKE

Urodzinowy koncert Żydowskiego Muzeum Galicja: KROKE

Dwudzieste urodziny Żydowskiego Muzeum Galicja uczcimy wyjątkowym koncertem zespołu, który tak jak muzeum silnie związany jest z krakowskim Kazimierzem i prezentuje w swej twórczości to co najlepsze w muzyce klezmerskiej.

KROKE (w języku jidysz: Kraków) stworzyła w 1992 roku trójka przyjaciół: Tomasz Kukurba, Jerzy Bawoł i Tomasz Lato. Jako absolwenci krakowskiej Akademii Muzycznej, ale również artyści poszukujący, nie stronili od eksperymentów z jazzem oraz muzyką współczesną.

Zespół, początkowo kojarzony głównie z twórczością klezmerską, oscyluje obecnie wokół różnych gatunków. Artyści czerpią inspirację z muzyki etnicznej całego świata, zawsze jednak wzbogacają dzieła autorskimi improwizacjami. W ten sposób KROKE tworzy własny, unoszący się ponad granicami, czasem i formami styl, który został nie tylko zauważony przez publiczność, lecz także doceniony przez artystów całego świata.

Zachwycony koncertem Kroke Steven Spielberg zaprosił zespół do Jerozolimy na występ podczas uroczystości Survivors Reunion. Dzięki Peterowi Gabrielowi grupa trafiła do Wielkiej Brytanii na Festiwal WOMAD. Utwór „The Secrets of The Life Tree” w wykonaniu Kroke znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Davida Lyncha „Inland Empire”. Spotkanie Kroke z Nigelem Kennedym zwieńczyło wspólne dzieło – płyta „East Meets East”. W ostatnich latach zespół współpracował także z Anną Marią Jopek, Edytą Geppert, Tomaszem Stańko, Mają Sikorowską, Krzysztofem Herdzinem, norweskim zespołem Tindra, hiszpańskim skrzypkiem Diego Galazem, mongolską wokalistką Urną Chahar Tugchi, orkiestrami Sinfonietta Cracovia, Aukso, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Västerås Sinfonietta, Orquesta Sinfónica de Burgos, Deutsches Filmorchester Babelsberg. Kroke gościło na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych na całym świecie.

Koncert niebiletowany, obowiązują zaproszenia. Pula zaproszeń do wygrania w mediach społecznościowych muzeum.