OFERTA EDUKACYJNA
Żydowskie Muzeum Galicja powstało, by upamiętnić ofiary Holokaustu oraz ukazać historię i kulturę Żydów z nowej perspektywy. Muzeum znajduje się na krakowskim Kazimierzu, w sercu dawnej żydowskiej dzielnicy miasta. Jesteśmy instytucją pożytku publicznego. Naszym celem jest rewizja tradycyjnych stereotypów dotyczących żydowskiej przeszłości w Polsce oraz pomoc zarówno Polakom, jak i Żydom w zrozumieniu własnej historii.
W Dziale Edukacji pracuje grupa ekspertek z zakresu historii, kultury i tradycji Żydów, a każda z nich realizuje się w tematyce swoich zainteresowań badawczych. Nasz zespół edukatorek posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, jak również bierze udział w wielu krajowych i międzynarodowych projektach edukacyjnych.
Prowadzimy różnego rodzaju zajęcia edukacyjne poświęcone judaizmowi, kulturze żydowskiej, historii i Zagładzie Żydów, pamięci, dziedzictwu a także warsztaty antydyskryminacyjne.
Zajęcia mają formę warsztatów, lekcji muzealnych, prelekcji lub zajęć w terenie. Zawsze dostosowujemy je do poziomu wiedzy i wieku uczestników oraz staramy się, aby przebiegały w przyjaznej atmosferze, zachęcającej do dialogu i refleksji.
Oferujemy zajęcia dla odwiedzających w każdym wieku: od przedszkolaków po studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Zagłębienie się w te tematy oraz praca z grupami nad poszerzeniem kontekstu pozwala poznać historię i kulturę Żydów, którzy jeszcze przed wojną byli naszymi sąsiadami. Poznajemy historię różnych obiektów dziedzictwa, które możemy spotkać w naszej okolicy i dzięki nim wejść nieco głębiej w miniony świat. W czasie zajęć koncentrujemy się jednak nie tylko na przeszłości – podkreślamy ciągłość kultury żydowskiej i jej współczesne przejawy. W ofercie mamy także warsztaty dla zaawansowanych, które skupiają się na wyzwaniach związanych z bieżącymi relacjami polsko-żydowskimi.
Wirtualne zajęcia prowadzimy za pomocą platform Zoom lub Google Meet.
ZWIEDZANIE ŻYDOWSKIEGO MUZEUM GALICJA
Zwiedzanie z przewodnikiem dostosowane do wieku i poziomu wiedzy grupy
- Wystawa stała „Śladami pamięci” – standardowe oprowadzanie.
- Wystawa stała „Dziesięć polskich miast – dziesięć żydowskich historii” (40 minut). Tę wystawę polecamy szczególnie grupom szkolnym.
- Wystawy czasowe (45-60 minut) – standardowe oprowadzanie.
Lekcje muzealne
- Lekcja muzealna „Śladami pamięci” (60-90 minut) – uczestnicy otrzymują karty z pytaniami, po krótkim wprowadzeniu samodzielnie pracują w przestrzeni wystawy, przewodnik podsumowuje efekty ich pracy. Drugi wariant tej lekcji obejmuje pracę uczestników w grupach, w których na podstawie wystawy i dodatkowych materiałów opracowują wybrane zagadnienie, a następnie wcielają się w rolę przewodników po muzeum.
Na życzenie zwiedzających możliwe jest także zorganizowanie lekcji muzealnych i warsztatów w oparciu o bieżące wystawy czasowe.
Ze względu na tematykę wystaw stałych sugerowany minimalny wiek odwiedzających to 14 lat.
SPOTKANIA ZE ŚWIADKAMI HISTORII: OCALONYMI Z HOLOKAUSTU LUB BYŁYMI WIĘŹNIAMI OBOZÓW KONCENTRACYJNYCH
Dla wielu naszych gości spotkanie ze Świadkiem Historii jest jednym z najbardziej poruszających doświadczeń w życiu. Poznanie historii z perspektywy osoby, która ją przeżyła, brała udział w wydarzeniach znanych nam z kart podręczników, pozwala nie tylko na poszerzenie perspektywy w ramach edukacji, ale także zyskuje nowy, ludzki i osobisty wymiar. Uczestnictwo w zdarzeniu wykracza poza lakoniczny opis, fakty i daty – to emocje, myśli i odczucia. Opowieści Ocalonych i byłych więźniów są niezwykle poruszające, a przez to istotnie wpływają na poziom empatii, zrozumienie przeszłości i kształtowanie światopoglądu młodzieży. Spotkania w Żydowskim Muzeum Galicja są organizowane z zamiarem zapewnienia przyjaznej atmosfery, w której Świadkowie mogą opowiedzieć swoje historie i odpowiedzieć na pytania zadawane przez publiczność.
Spotkania ze Świadkami Historii trwają zazwyczaj 60 minut, pozostałe 15-30 minut to czas przeznaczony na pytania od publiczności. Spotkania są moderowane przez pracownika Działu Edukacji.
PRELEKCJE – WPROWADZENIE W TEMATYKĘ
- Judaizm i kultura żydowska – przedstawienie najważniejszych elementów religii, tradycji i kultury żydowskiej w przystępny, ilustrowany prezentacją multimedialną sposób. Uczestnicy prelekcji będą mogli zapoznać się z przedmiotami związanymi z kultem religijnym oraz zwyczajami i tradycjami praktykowanymi w żydowskich domach, jak również z podstawowymi tekstami judaizmu.
- Historia Żydów w Polsce – przedstawienie historii osadnictwa żydowskiego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wspólnej polsko-żydowskiej historii. Zaprezentowane zostaną najważniejsze elementy historii Żydów na ziemiach polskich, z włączeniem historii najnowszej. Przekazane w czasie prelekcji informacje pomogą uczestnikom umiejscowić historię Żydów polskich w szerszym kontekście.
- Antysemityzm – przedstawienie źródeł, historii i mechanizmów zjawiska, jakim jest antysemityzm oraz skonfrontowanie materiałów historycznych z współczesnymi przykładami przejawów antysemityzmu. Dzięki zdobytej podczas prelekcji wiedzy, uczestnicy będą mogli samodzielnie rozpoznawać zachowania i postawy o charakterze antysemickim, a także podejmować działania przeciwko tego typu incydentom.
- Holokaust – przedstawienie podstawowych informacji o Holokauście; zarysowanie problematyki ustawodawstwa antyżydowskiego, gett, obozów i samej Zagłady. Uczestnicy prelekcji zostaną zaznajomieni z treściami stanowiącymi bazę do pogłębiania wiedzy na temat Holokaustu.
Prelekcje trwają około 45 minut i sugerujemy je jako wprowadzenie do warsztatów.
WARSZTATY
1. Historia Żydów i judaizm
- Drejdl i hamantasze
Czas trwania: 45-60 minut
Język: polski
Zalecany wiek uczestników: 6-10 lat
Warsztaty „Drejdl i hamantasze” zostały opracowane w oparciu o książkę pod tym samym tytułem. W czasie zajęć dzieci poznają wybrane aspekty tradycji żydowskiej – omawiane są przede wszystkim święta i związane z nimi zwyczaje. Jako pomoce wykorzystujemy fragmenty tekstów z książki, a także przedmioty związane ze świętami żydowskimi (świeczniki, drejdle itp.) i kolorowanki, wspólnie tworzymy kalendarz świąt. Pod koniec warsztatów z różnych, dowolnych materiałów dzieci tworzą własne prace plastyczne nawiązujące do świąt religijnych i państwowych, które obchodzą w ciągu roku i uzupełniają nimi stworzony wcześniej kalendarz. - Wprowadzenie do judaizmu i kultury żydowskiej
Czas trwania: 90 minut
Język: polski lub angielski
Zalecany wiek uczestników: od 11 roku życia
Celem warsztatu jest zapoznanie uczestników z podstawowymi informacjami na temat judaizmu i kultury żydowskiej. Warsztat ma różne warianty dostosowane do wieku i poziomu wiedzy uczestników, zawsze jednak omawiane są wybrane zwyczaje i święta oraz wyposażenie synagogi. W czasie warsztatów wykorzystywana jest muzealna publikacja „Na kartkach kalendarza”, prezentująca najważniejsze święta i obrzędy, a także prezentacje multimedialne i przedmioty związane z życiem religijnym. Uczestnicy warsztatu zwykle pracują w grupach: w oparciu o dostępne materiały poznają dane zagadnienie, a następnie każda grupa prezentuje pozostałym efekty swojej pracy. - Polsko-żydowsko-ukraińska mozaika
Czas trwania: 90 minut
Język: polski lub angielski
Zalecany wiek uczestników: od 14 roku życia
Celem zajęć jest ukazanie złożoności polsko-żydowsko-ukraińskiej historii oraz przybliżenie najważniejszych zagadnień związanych z tożsamością, tradycją i kulturą żydowską. Warsztaty mają skłonić uczestników do namysłu nad miejscem polskich i ukraińskich Żydów i ich dziedzictwa w historii i kulturze oraz kształtować postawy tolerancji, otwartości i budować pozytywne skojarzenia z wielokulturowością i różnorodnością. Uczestnicy pracują w małych grupach nad graficznym przedstawieniem wybranych zagadnień: żydowska tożsamość, judaizm, historia, Zagłada, pamięć, sztuka – a następnie zastanowią się nad powiązaniami między nimi. Rezultaty swojej pracy przedstawią na forum grupy.
2. II wojna światowa i Holokaust
- Historia zapisana w pamiętnikach
Czas trwania: 90 minut
Język: polski
Zalecany wiek uczestników: od 14 roku życia
Uczestnicy warsztatów zapoznają się z historią Holokaustu widzianą oczyma ich żydowskich rówieśników. Na podstawie wybranych fragmentów pamiętników pisanych między innymi przez Rutkę Laskier, Helgę Weiss, Rywkę Lipszyc czy Dawida Rubinowicza, a także wspomnień ocalałych z Holokaustu, młodzież będzie miała okazję przyjrzeć się okupacyjnej codzienności Żydów. Losy autorów opracowywanych tekstów obrazują procesy dyskryminacji i wykluczania, które doprowadziły do anihilacji prawie sześciu milionów europejskich Żydów. Podczas zajęć młodzież będzie miała także okazję podyskutować nad wartością dokumentu osobistego jako jednego ze źródeł historycznych. - W obliczu wyborów. Moralność w czasie wojny i Holokaustu
Czas trwania: 90 minut (z wprowadzeniem do tematyki Holokaustu +45 minut)
Język: polski lub angielski
Zalecany wiek uczestników: uczniowie od 15 lat roku życia
*Wymagane wcześniejsze przygotowanie – znajomość tematyki II wojny światowej i Holokaustu.
W ramach warsztatów uczestnicy będą dyskutować o decyzjach podejmowanych w czasie Holokaustu, bazując na jednostkowych historiach. Z zaprezentowanych krótkich biografii wyłaniają się sylwetki ofiar, sprawców i świadków zbrodni, biernych obserwatorów, kolaborantów, osób ratujących i stawiających opór oraz osób pomagających na różne sposoby prześladowanym. Czy przynależność do jednej z tych grup wyklucza przynależność do innej? Prezentowane historie posłużą do omówienia trudnych wyborów moralnych, przed jakimi stawali ludzie żyjący w tamtych czasach, a także analizy złożoności ludzkich postaw – jednoznaczne przypisanie danej postaci do określonej grupy nie zawsze będzie bowiem możliwe. - „Portret z pamiętnika”
Czas trwania: 60 minut
Język: polski lub angielski
Zalecany wiek uczestników: od 14 roku życia
Nie zachowało się ani jedno zdjęcie Rywki Lipszyc, autorki pamiętnika z łódzkiego getta. Nie wiemy więc, jak Rywka wyglądała. Jedynym jej portretem jest ten, który wyłania się z zapisanych przez nią samą słów. Podczas warsztatów plastycznych stworzymy portrety Rywki Lipszyc techniką mikrografii, wykorzystując cytaty z jej pamiętnika. Celem warsztatów jest nie tyle przekazanie obiektywnej wiedzy na temat Holokaustu, czy ściślej historii łódzkiego getta, ile refleksja nad losem Rywki i tak wielu innych ofiar Zagłady, których imion nie znamy, po których nie pozostały żadne zdjęcia i dokumenty. - „Projekt Pamięć”
Czas trwania: 60 minut
Język: polski lub angielski
Zalecany wiek uczestników: od 14 roku życia
Projekt Pamięć jest autorskim pomysłem artystki Roz Jacobs oraz producentki Laurie Weisman z Nowego Jorku. Projekt zrodził się z potrzeby artystki, aby odzyskać to, co zostało zniszczone – życie małego chłopca, Kalmana, który wskutek wojny został na zawsze rozdzielony ze swoją rodziną, a jego dalsze losy do dziś pozostają tajemnicą. Roz przez wiele lat malowała kolejne portrety Kalmana na podstawie jedynego zachowanego zdjęcia chłopca. Historia jednej rodziny staje się punktem wyjścia do dyskusji o uniwersalnych wartościach.
Podczas warsztatów uczestnicy samodzielnie tworzą portrety ofiar nazistowskiego terroru na podstawie czarno-białych fotografii, używając węgla drzewnego oraz czarnych i białych pasteli. Prace powstają według wymyślonej przez Roz Jacobs metody, która pozwala osobom nie posiadającym artystycznych umiejętności na stworzenie wyjątkowych portretów.
3. Warsztaty plastyczne
- Napisz to po hebrajsku!
Czas trwania: 60 minut
Język: polski
Zalecany wiek uczestników: od 10 roku życia
Podczas warsztatów uczestnicy poznają alfabet hebrajski i symboliczne znaczenie jego liter oraz tajniki pracy sofera – kopisty przepisującego święte zwoje Tory. Będą mogli również poćwiczyć pisanie hebrajskich liter za pomocą specjalnych piór i nauczyć się zapisywać swoje imię. - Tradycyjna wycinanka żydowska
Czas: 60-90 minut
Język: polski lub angielski
Zalecany wiek uczestników: od 10 roku życia
Jakie znaczenie w sobie kryją lwy, jelenie, ptaki, motywy roślinne i geometryczne, różnego rodzaju świeczniki? Wszystkie mają głęboki sens, zakorzeniony w religii i tradycji, ale także w lokalnych zwyczajach. W czasie warsztatów spróbujemy wykonać własne wycinanki według gotowego szablonu lub samodzielnie je zaprojektować. Omówimy tradycyjne motywy i ich znaczenie, będą też ciekawostki, praktyczne porady… Nożyczki w dłoń!
4. Warsztaty antydyskryminacyjne
- Od stereotypu do dyskryminacji
Czas trwania: 90 minut
Język: polski
Zalecany wiek uczestników: od 14 roku życia
Celem warsztatów jest przekazanie podstawowej wiedzy na temat stereotypów i uprzedzeń oraz ich funkcjonowania, które często prowadzi do działań dyskryminacyjnych. Podczas zajęć najpierw zastanowimy się nad elementami własnej tożsamości, a także nad tym, na które elementy swojej tożsamości mamy wpływ, a które są od nas niezależne. Ta rozmowa będzie stanowić punkt wyjścia do dyskusji o stereotypach i uprzedzeniach oraz wynikających z nich mechanizmach dyskryminacyjnych związanych m.in. z płcią, narodowością, wyznaniem, przynależnością do określonej grupy społecznej itd. - „Mind over media. Szkoła krytycznego myślenia”
Czas trwania: 90 minut
Język: polski
Zalecany wiek uczestników: od 14 roku życia
Dla wielu ludzi media społecznościowe stały się obecnie narzędziem codziennej komunikacji oraz nierzadko także i źródłem wiedzy. Brak krytycznego podejścia do informacji publikowanych w Internecie sprawia, że coraz rzadziej spotykamy się z reakcją na treści nieprawdziwe czy wręcz nawołujące do nienawiści i przemocy. Jak więc bronić się przed medialną propagandą, rozpoznawać fake newsy oraz mowę nienawiści? Podczas warsztatów poznamy narzędzia do analizy i dekonstrukcji przekazów medialnych wypracowanych w programie „Mind Over Media. Szkoła krytycznego myślenia”.
Zajęcia w muzeum pomagają zrozumieć problem stereotypów, uprzedzeń, mowy nienawiści, hejtu, propagandy medialnej, ale trwające 90 minut warsztaty nie pozwalają na rozwiązanie konkretnych, złożonych problemów występujących w grupie rówieśniczej. Proponowane warsztaty nie zastąpią pogłębionej pracy ze specjalistami, interwencji pedagoga szkolnego ani konsultacji psychologa.
WYKŁADY
Pracownicy Działu Edukacji specjalizują się w tematyce:
- Judaizmu i tradycji żydowskiej
- Historii Żydów w Polsce
- Antysemityzmu i Holokaustu
- Historii i kultury romskiej
- Dyskryminacji, mowy nienawiści, języka propagandy
- Zagadnień dziedzictwa kulturowego i pamięci
Wykłady – przeznaczone dla starszej młodzieży i dorosłych – mogą być zarówno ogólnymi wprowadzeniami do tych zagadnień, jak i poruszać bardziej szczegółowe kwestie. Zajęcia zawsze przygotowywane są dla konkretnej grupy, w zależności od potrzeb i zainteresowań.
Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z Działem Edukacji:
- telefonicznie: tel. 12 421 68 42; kom. 512 038 052
- mailowo: katarzyna@galiciajewishmuseum.org
W celu rezerwacji warsztatów prosimy o kontakt z Kierowniczką ds. Odwiedzających Kamilą Baką: kamila@galiciajewishmuseum.org
Pobierz plik z pełnym programem edukacyjnym: Oferta edukacyjna 2023
Wyślij maila
kamila@galiciajewishmuseum.org
Zaplanuj swoje zajęcia