WRÓĆ

„Żydowski ruch oporu w Krakowie w czasie Zagłady” – Konferencja w Żydowskim Muzeum Galicja

„Żydowski ruch oporu w Krakowie w czasie Zagłady” – Konferencja w Żydowskim Muzeum Galicja

Żydowskie Muzeum Galicja we współpracy z instytutem Jad WaSzem w Jerozolimie, zaprasza na konferencję poświęconą historii żydowskiego ruchu oporu w Krakowie w czasie okupacji. Program organizowany jest dla upamiętnienia 80. rocznicy zamachu na kawiarnię „Cyganeria” – zorganizowanej akcji żydowskiego ruchu oporu z grudnia 1942 r., w ramach której w całym Krakowie dokonano zbrojnych ataków na żołnierzy niemieckich, a w wybranych miejscach wywieszono polskie flagi narodowe.

Program:

10:00 – otwarcie konferencji (Jakub Nowakowski, Dyrektor Żydowskiego Muzeum Galicja oraz Dani Dayan, Przewodniczący Dyrekcji Yad Vashem)
10:10-10:55 – Katarzyna Zimmerer – Getto krakowskie. Zarys historyczny
11:00-11:45 – Sheryl Ochayon – Groźne dziewczyny: Kobiety w krakowskim ruchu oporu
12:00-12:45 – dr Edyta Gawron – Pamięć o getcie, pamięć o Holokauście. Upamiętnienie krakowskiego getta w przestrzeni publicznej Krakowa
12:50-13:35 – dr Yael Richler Friedman, dr Katarzyna Suszkiewicz – Wyzwania w nauczaniu o Holokauście w Izraelu i w Polsce
14:30-16:30 – Doron Shach – Wycieczka z przewodnikiem: Śladami „Trzech Linii w Historii” (niedostępna online. Wymagane zapisy: zapisy@galiciajewishmuseum.org)
17.00-17.30 – Ceremonia upamiętniająca atak na kawiarnię „Cyganeria”. Uroczystość odbędzie się przy ul. Szpitalnej 38

Wydarzenie po angielsku z tłumaczeniem na język polski.
Konferencja (z wyłączeniem spaceru) będzie transmitowana na żywo na kanale YouTube Muzeum.