WRÓĆ

Europejskie Dni Kultury Żydowskiej – wydarzenia w Żydowskim Muzeum Galicja

Europejskie Dni Kultury Żydowskiej – wydarzenia w Żydowskim Muzeum Galicja

Europejski Dzień Kultury Żydowskiej 2023

 

Niedziela, 3.09.2023, godz. 17.00
Pokaz filmu „Out from the Shadows”

Pokaz francusko-polskiego filmu dokumentalnego „Out from the Shadows” opowiadającego historię polskiego Żyda Chaima Rozeta, który został zamordowany przez nazistów w miejscowości Corrèze we Francji w 1944 roku. Koncentruje się on na losach Rozeta, począwszy od jego korzeni i kultury jidysz w Polsce, przez lata wojny, aż po współczesny Izrael, w którym mieszkają potomkowie mężczyzny. Film ma formę śledztwa prowadzonego przez reżysera, by wydobyć z cienia wymazaną wcześniej historię.

Film w j. francuskim z podpisami w j. angielskim.
Wstęp wolny.

 

Niedziela, 10.09.2023, godz. 10.00-14.00
Postpamięć? To jest o mnie?
Prowadzenie: dr Marta Bryś

Warsztaty dotyczyć będą zagadnienia postpamięci – szczególnej pamięci o przeszłości, która opisuje naszą wiedzę i doświadczenie związane z przeszłością; pamięcią, której nie rozumiemy, czasem się obawiamy, a nawet nie chcemy. Na warsztatach zostaną pokazane przykłady działań artystycznych – pomniki, dzieła sztuki, fragmenty spektakli, w których artyści i artystki wypowiadali się w imieniu kolejnych pokoleń urodzonych już po II wojnie światowej, dla których była ona wydarzeniem odległym, ale jednocześnie tym najważniejszym, kształtującym ich tożsamość. Czym różni się postpamięć od pamiętania? Czy można pamiętać o tym, czego się nie przeżyło? Czy nie wystarczy po prostu pamiętać o przeszłości i żyć dalej? Czy tak jest do dzisiaj?

Marta Bryś – dr nauk humanistycznych, absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wykładowczyni Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. W 2020 roku opublikowała książkę „Doświadczenie postpamięci w teatrze”. Współpracuje z licznymi instytucjami i organizacjami jako kuratorka i producentka. Publikuje na łamach „Didaskaliów” i „Dialogu”. Od 2021 roku w zespole redakcji „Didaskaliów”.

W j. polskim. Wstęp wolny.
Obowiązują zapisy: marcin@galiciajewishmuseum.org

 

Wtorek, 12.09.2023, godz. 11.00
Spotkanie online z dr. Ryszardem Haberem promujące książkę „Nadal tutaj. Wspomnienia”

Ryszard Haber urodził się w Polsce w 1933 – w tym samym roku, w którym Adolf Hitler został kanclerzem Niemiec. Jako dziecko w krakowskim getcie cudem uniknął śmierci, zanim wraz z rodzicami wydostał się z getta – potem rozpoczęła się ich ryzykowna tułaczka i życie w ukryciu. Rodzina Haberów została ostatecznie schwytana, wysłana do Auschwitz, ale uciekła i ukrywała się do zakończenia wojny. Przybywając do Australii – ze słabym wykształceniem i jeszcze słabszym angielskim (znajomość francuskiego, włoskiego, polskiego i rosyjskiego była mało pomocna) – Ryszard Haber pozostawił za sobą okropności Europy i rozpoczął nowe życie. Założył rodzinę i został cenionym kardiologiem. Obecnie ma 90 lat i nadal pracuje na pół etatu.

Spotkanie promujące książkę ze wspomnieniami Ryszarda Habera będzie połączone z dyskusją na temat jego historii i wpływu trudnych wspomnień w późniejszym życiu, a także roli wspomnień jako źródła historycznego.

W j. polskim. Wstęp wolny.
Obowiązują zapisy: katarzyna@galiciajewishmuseum.org