WRÓĆ

Oświadczenie Dyrektora

Oświadczenie Dyrektora

Jako dyrektor Żydowskiego Muzeum Galicja wyrażam stanowczy protest przeciwko działaniom posła na Sejm RP pana G. Brauna, który 30 maja 2023 r. w sposób brutalny zakłócił wykład jednego z najbardziej znanych polskich badaczy Holokaustu, prof. Jana Grabowskiego.
Holokaust jest jednym z najbardziej przerażających wydarzeń w historii ludzkości. Jest to wydarzenie, które wymaga uważnego studiowania, refleksji i pamięci, a także nieustającej odwagi, by rzucać wyzwania fałszywym narracjom, mitom i przekłamaniom.

To właśnie naukowcy i badacze, tacy jak prof. Jan Grabowski, poświęcają swoje życie, aby odkrywać prawdę, zwalczać kłamstwa i edukować nowe pokolenia o Zagładzie.

Zachowanie Posła Brauna, które jeszcze niedawno wydawałoby się niewyobrażalne, jest przerażającym świadectwem przekraczania kolejnych granic, brutalizacji naszego świata, w którym odpowiedzią na niewygodne prawdy staje się przemoc, w akcie który bardzo przypomina najgorsze działania faszystowskich bojówek z lat trzydziestych.

Takie działania zagrażają podstawowym wartościom demokratycznego społeczeństwa. Kruszą fundament na którym zbudowana jest współczesna Polska.

Oczekuję, że ten akt przemocy spotka się z odpowiednią reakcją polskiego parlamentu, polskich władz i organów ścigania.

Jednocześnie wyrażam poparcie dla prof. Jana Grabowskiego i organizatorów wykładu, a także innych historyków i badaczy, którzy niestety coraz częściej stają się ofiarami ataków ze strony polityków i rządzących.

Wyrażam także zaniepokojenie w związku z instrumentalnym wykorzystaniem Zagłady do wewnętrznej rywalizacji partyjnej w Polsce, którego przejawem jest tworzenie materiałów filmowych i graficznych wymierzonych w przeciwników. Największe ludobójstwo w historii XX-wiecznej Europy nie powinno być narzędziem walki politycznej, naruszającej pamięć jego licznych ofiar, żydowskich, polskich, romskich i innych narodowości.

Jakub Nowakowski
Dyrektor
Żydowskie Muzeum Galicja