WRÓĆ

Już wkrótce: „Kroke. Ortodoksyjni Żydzi w Krakowie”, Agnieszka Traczewska

Już wkrótce: „Kroke. Ortodoksyjni Żydzi w Krakowie”, Agnieszka Traczewska

Najbliższa wystawa czasowa Żydowskiego Muzeum Galicja, „Kroke. Ortodoksyjni Żydzi w Krakowie”, to efekt długotrwałego projektu fotograficznego Agnieszki Traczewskiej, która już od ponad 15 lat towarzyszy ze swoim aparatem fotograficznym krakowskiej ortodoksyjnej społeczności żydowskiej.

W 2022 roku ukazał się album będący rezultatem projektu, o którym prof. Marcin Wodziński, historyk i judaista z Uniwersytetu Wrocławskiego, wybitny specjalista w dziedzinie chasydyzmu pisał tak:

„Agnieszka Traczewska osiągnęła nieosiągalne. Kroke opowiada niełatwą historię żydowskiego życia religijnego w dzisiejszym Krakowie. I czyni to wiernie, czasami wręcz boleśnie. Ale jednocześnie czyni to pięknie i – mimo wszystkich wątpliwości –optymistycznie. Pokazuje przejawy prawdziwej duchowości, zaskakującej witalności, różnorodności i – przede wszystkim – kontynuacji prawdziwego życia religijnego. Bez uproszczeń, upiększeń i sentymentów. Mądrze, pięknie, przejmująco”.

Już 12 października w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie odbędzie się otwarcie wystawy „Kroke. Ortodoksyjni Żydzi w Krakowie”. Zapraszamy na wernisaż i zachęcamy do uczestnictwa w towarzyszącym wystawie programie wydarzeń, którego szczegóły opublikujemy wkrótce.

Szacharit (poranna modlitwa) w Synagodze Remu, 2018
© Agnieszka Traczewska

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.