Żydowskie Muzeum Galicja jest od wielu lat polskim koordynatorem Projektu Krokus, zainicjowanego przez Holocaust Education Ireland. W zeszłorocznej edycji projektu (2023/2024) wzięło udział prawie 500 szkół. W ramach Projektu Krokus uczniowie sadzą jesienią cebulki żółtych krokusów, które zakwitają na początku wiosny. Żółte krokusy upamiętniają dzieci – ofiary Holokaustu. Sadzenie krokusów poprzedzają lekcje i zajęcia pozalekcyjne, podczas których uczestnicy dowiadują się o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej i o Holokauście.
W tegorocznej edycji – ze względu na zmiany w finansowaniu – formuła projektu będzie nieco inna. Lista zmian poniżej:
- Tak jak w poprzednich latach, zapewnimy Państwu materiały edukacyjne do przeprowadzenia zajęć w grupie projektowej – tym razem wyłącznie w wersji cyfrowej.
- Pierwszych 300 szkół, które zostaną zgłoszone do udziału w Projekcie Krokus 2024/2025, otrzymają od nas symboliczną liczbę cebulek kwiatów do zasadzenia (minimum 10).
- Pozostałe zgłoszone szkoły – jeżeli wyrażą chęć udziału w projekcie – będą musiały zakupić cebulki krokusów we własnym zakresie.
Zmianom nie ulegają warunki otrzymania certyfikatu: tak jak w ubiegłych edycjach – wszystkie szkoły, które zgodnie z wytycznymi koordynatorów udokumentują działania projektowe w swojej szkole, na przełomie wiosny i lata 2025 otrzymają od nas certyfikat udziału w projekcie.
Aby wziąć udział w projekcie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy zamieszczony poniżej najpóźniej do 6 października 2024 r. włącznie.
W związku z licznymi telefonami, które otrzymywaliśmy w ubiegłych latach w celu potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia, w tym roku zdecydowaliśmy się na włączenie w formularzu opcji automatycznego przesyłania kopii odpowiedzi osobie, która tenże formularz wypełniła. Wiąże się to jednak dla Państwa z koniecznością posiadania konta Google (Gmail). Zdajemy sobie sprawę, że dla części z Państwa będzie to niedogodność i w związku z tym prosimy o wyrozumiałość. Na szczęście założenie konta Google zajmuje maksymalnie kilka chwil. Mamy głęboką nadzieję, że spotkamy się w Projekcie Krokus 2024/2025 w jak najliczniejszym gronie! 🌼
Formularz zgłoszeniowy: kliknij TUTAJ.
Wszelkie pytania prosimy kierować pod adres: krokus@galiciajewishmuseum.org