WRÓĆ

Żonkil znakiem pamięci

Żonkil znakiem pamięci

W ramach 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim Żydowskie Muzeum Galicja po raz kolejny włącza się w akcję Żonkile.

Marek Edelman, ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, który przeżył czas wojny i okupacji, przez wiele lat pielęgnował pamięć o tych wydarzeniach i co roku przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, aby oddać hołd poległym w powstaniu. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
„Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile” – powiedziała Paula Sawicka, była nauczycielka akademicka, która wraz z Markiem Edelmanem napisała książkę “I była miłość w getcie”.

Pamięć o tych wydarzeniach jest dla nas bardzo ważna. Nasi wolontariusze będą spacerować po ulicach Kazimierza wręczając mieszkańcom miasta żółte kwiaty i rozmawiając o wydarzeniach kwietnia 1943 r. Osoby, które odwiedzą w tym dniu nasze muzeum także otrzymają żonkile w recepcji.

Akcja Żonkile jest częścią oficjalnych obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim organizowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W ramach wydarzeń upamiętniających Jom Ha-Szoa i powstanie w getcie warszawskim.