WRÓĆ

„Żydowska Quarter Pipe”. Koszerny Sk8 Pop-Art Steve’a Marcusa

„Żydowska Quarter Pipe”. Koszerny Sk8 Pop-Art Steve’a Marcusa

Używając deskorolki jako malarskiego płótna, nowojorski artysta Steve Marcus zgłębia tematy związane z tradycją, duchowością i lokalną historią Żydów. Jego unikalny styl, inspirowany kreskówkami i niszowymi komiksami charakteryzuje pełne dystansu, świeże i przystępne podejście do współczesnej sztuki żydowskiej, które Marcus po mistrzowsku prezentuje na czterdziestu cudacznych i prowokujących deskorolkowych deckach. Na wystawie zaprezentowane zostaną również obiekty rytualne stworzone przez artystę z części deskorolek oraz inspirowanych techniką kserograficzną i kulturą skate plakaty.

Nowojorski artysta Steve Marcus (alias: smarcus) był kilkakrotnie wyróżniany i nagradzany przez Amerykańskie Stowarzyszenie Ilustratorów. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Oakland w Kalifornii, Muzeum Żydowskiego przy Międzynarodowym Uniwersytecie na Florydzie, w Kolekcji Historii Amerykańskiej w Bibliotece Harvardu, Centrum Książki Jidysz w Amherst, Biblioteki Publicznej w Miami , Instytutu YIVO oraz w prywatnych kolekcjach sztuki w Stanach Zjednoczonych i na świecie. Współpracował z Allenem Ginsbergiem, Kenem Keseyem, Timothym Learym, Muzeum Jazzu w Nowym Orleanie i zespołem The Red Hot Chili Peppers. Tworzył grafiki i ilustracje dla The New York Times, High Times Magazine i niesławnego Cannabis Cup, a także dla Organizacji Narodów Zjednoczonych, MTV, Tattoo International, The Source, Esquire oraz plakaty dla światowej sławy klubu muzycznego Filmore w San Francisco. Wielokrotnie wystawiał na targach sztuki Art Basel w Miami, w Muzeum przy Eldrige Street w Nowym Jorku, w Muzeum Żydowskim w Maine i Muzeum Bernarda Hellera w Nowym Jorku, a także w innych muzeach i galeriach sztuki.

Więcej o Stevie Markusie i tworzonej w jego manhattańskim studiu na Lower East Side sztuce można dowiedzieć się na stronie internetowej artysty (smarcus.com) oraz z jego konta Instagram (@smarcusart).