Wystawy

WRÓĆ

„Szancer, wyobraź sobie!”

„Szancer, wyobraź sobie!”

Żydowskie Muzeum Galicja otwiera drzwi do wyobraźni! Analogowa ekspozycja zaprasza w świat twórczości wybitnego polsko-żydowskiego ilustratora, Jana Marcina Szancera, na którego rysunkach wychowały się pokolenia dzieci i młodzieży.

W polskiej ilustracji dziecięcej Jan Marcin Szancer to człowiek-instytucja, znany wszystkim, którzy wychowali się na wierszach Tuwima i Brzechwy, zaczytywali się w przygodach Pana Kleksa czy dorastali wraz z bohaterami baśni Andersena. Chociaż rysownik znany jest przede wszystkim z wielobarwnych ilustracji utrzymanych w baśniowym klimacie, to jego biografia, naznaczona dwiema wojnami światowymi i antyżydowskimi represjami, daleka jest od bajkowej historii.

Zapraszamy naszych gości do świata Szancera: najpierw małego Jasia, który dopiero uczy się rysować, następnie starszego Janka, stawiającego pierwsze kroki na drodze swojej ilustratorskiej kariery, wreszcie szacownego pana Jana, który – mimo trudnych doświadczeń – nawet jako dorosły nie stracił dziecięcej wyobraźni.

Oprócz kilkudziesięciu najważniejszych i najpiękniejszych spośród tysięcy rysunków Jana Marcina Szancera, na wystawie znajdują się także instalacje przygotowane specjalnie na potrzeby ekspozycji: szafa z podwójnym dnem, lokomotywa z gwizdkiem, czy ściana niewidocznych strachów! Dzięki takiej scenografii zwiedzający mogą poczuć się jak bohaterowie bajki, opartej na istotnych wydarzeniach z życia rysownika i wraz z nim ćwiczyć swoją wyobraźnię.

W podstawowej warstwie wystawa skierowana jest do dzieci, ale posiada będzie również drugą linię narracyjną, przeznaczoną dla widzów dorosłych. Obejmuje ona opowieść o losach Szancera oraz skomplikowanych i dramatycznych doświadczenia polskich Żydów w XX wieku.

Wystawa jest częścią projektu „W świecie wyobraźni Jana Marcina Szancera”
Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Wystawa pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Krakowa, Jacka Majchrowskiego

Sponsorzy wystawy:

Pan Kip Knelman
Państwo Ronald i Jo Carole Lauderowie
Państwo Andrzej i Małgorzata Rojkowie z Rodziną
Pani Elizabeth Szancer

Pan Tom Zouflay
Barbara Streisand Fund
Państwo Deborah i Peter Krulewitch
Shefter Family Fund
Anonimowy darczyńca

Pani Barbara Kirshenblatt-Gimblett
Pani Cynthia Dames
Pani Celia Ores
Pani Krystyna Zachwatowicz-Wajda

Powstanie tej wystawy nie byłoby możliwe bez pomocy i wsparcia Pani Michelle Ores.