WRÓĆ

Potwory w Oficynie

Potwory w Oficynie

Podróże między magicznymi krainami, niesamowite stwory, zaklęte księżniczki i podstępny Diabeł Morski – tak wygląda baśniowy świat Sindbada. Jego historię można znaleźć nie tylko w Księdze tysiąca i jednej nocy, ale i w Przygodach Sindbada Żeglarza pióra poety i prozaika żydowskiego pochodzenia Bolesława Leśmiana. Pierwsze wydanie powieści ukazało się w 1913 roku, szybko zyskując popularność wśród czytelników. Julia Konieczna zilustrowała ten magiczny świat w technice akwareli, piórka i tuszu. Wystawa prac jej autorstwa i towarzyszący jej cykl warsztatów inspirowanych baśnią Bolesława Leśmiana to zaproszenie do świata magii i morskich podróży.

Wystawa skierowana jest do odbiorcy w każdym wieku. Dzieci mogą zanurzyć się w magicznym świecie Sindbada, którego przygody fascynują kolejne pokolenia czytelników. Dorośli z kolei mają okazję przypomnieć sobie niebywałe losy bohatera leśmianowskich powieści.

Julia Konieczna jest polską ilustratorką i animatorką. Urodzona w Warszawie w 1991 roku, ukończyła ilustrację i animację w Cambridge School of Art, Uniwersytet Anglia Ruskin. Pracuje z tradycyjnymi technikami rysowania na papierze. Jej styl nieustannie ewoluuje, łącząc świat magicznej rzeczywistości i emocji z charakterystyczną cienką czarną kreską. Jej prace były wielokrotnie publikowane i prezentowane publiczności. Najnowsza wystawa serii ilustracji została przygotowana z myślą o pierwszym anglojęzycznym wydaniu Przygód… Artystka zaprosiła do współpracy Mary Besemeres, tłumaczkę i językoznawczynię z Uniwersytetu Narodowego Australii w Canberrze, która opracowała pierwsze tłumaczenie na język angielski. Książka ta ilustrowana przez Julię dostępna jest w wersji elektronicznej w Apple Books store.