Czwartek, 9.02.2023, godz. 19.00
13.00 (Nowy Jork)
19.00 (Kraków)
20:00 (Tel Awiw)
„Co pamiętamy? Jak pamiętamy? Kto pamięta?” – dyskusja panelowa
Uczestnicy: prof. James Young, Dariusz Popiela, prof. Omer Bartov
Moderacja: dr Edyta Gawron
Wydarzenie online
W roku 2022 wypadła 80. rocznica „Aktion Reinhard” – niemieckiego planu eksterminacji polskich Żydów w Generalnym Gubernatorstwie. Aby upamiętnić tę rocznicę Żydowskie Muzeum Galicja we współpracy z Holocaust & Genocide Centre w Johannesburgu oraz Ghetto Fighters House zapraszają na program wydarzeń zatytułowany „80 lat po Aktion Reinhard: Przemysł Zagłady europejskich Żydów”. Cykl będzie odbywał się online, a w jego ramach uczestnicy będą mogli wysłuchać wykładów najważniejszych badaczy zagadnienia. Każdy z mówców skupi się na innym aspekcie Zagłady związanym z rocznicą.
Podczas ostatniego wydarzenia omówimy zagadnienia związane z pamięcią.
„Co pamiętamy? Jak pamiętamy? Kto pamięta?”
Prof. James Young opisze proces upamiętniania w samych obozach koncentracyjnych i zagłady. Prof. Omer Bartov przyjrzy się procesom transmisji pamięci o Holokauście w Izraelu. Wreszcie aktywista Dariusz Popiela pokaże, jak małe społeczności i organizacje pozarządowe współpracują na rzecz przywracania pamięci o Holokauście w kontekście dzisiejszej wiejskiej Polski.
Dyskusję poprowadzi dr Edyta Gawron z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wymagana rejestracja.
W języku angielskim. Dostępne polskie tłumaczenie.
Obowiązuje rejestracja: kliknij tutaj.
Wszystkie wykłady odbywają się na platformie Zoom. Spotkania prowadzone będą w języku angielskim z symultanicznym tłumaczeniem na język polski. Nagrane wykłady będą później dostępne na kanale YouTube Żydowskiego Muzeum Galicja.
Uwaga: Tłumaczenie na język polski dostępne tylko za pośrednictwem platfomy Zoom.
Aby zmienić język wykładu podczas spotkania na Zoomie, prosimy o otwarcie programu Zoom, dołączenie do spotkania, a następnie kliknięcie ikony globu, która znajduje się w dolnym panelu. Po kliknięciu ikony, zobaczą Państwo możliwości wyboru języka. Należy wybrać ten, który odpowiada Państwu najbardziej. Następnie, ponownie prosimy o kliknięcie ikony globu i wybranie opcji „mute original audio” lub „unmute original audio” zgodnie z Państwa preferencjami.
Bardzo prosimy o upewnienie się, czy korzystają Państwo z najnowszej wersji programu Zoom z pobranymi aktualizacjami. Niektóre ze starszych wersji Zooma nie posiadają opcji tłumaczenia i zmiany języka.