„Mobilna Przestrzeń Kultury” to realizowany z sukcesem od 4 lat projekt, który zakłada przygotowanie mobilnej oferty kulturalno-edukacyjnej związanej z szeroko pojętym dziedzictwem żydowskim i zrealizowanie cyklu różnorodnych wydarzeń kulturalnych w wybranych miejscowościach woj. małopolskiego i świętokrzyskiego.
Motywem przewodnim tegorocznej edycji projektu jest twórczość Jana Marcina Szancera, urodzonego w Krakowie wybitnego polskiego ilustratora o żydowskich korzeniach.
Jan Marcin Szancer (1902-1973) był być może najwybitniejszym polskim ilustratorem książek dla dzieci, współpracownikiem m.in. J. Brzechwy czy J. Tuwima, kierownikiem artystycznym legendarnego czasopisma „Świerszczyk”, a także znakomitym scenografem i kostiumografem teatralnym, wykształconym m.in. w krakowskiej ASP. W trakcie swojej artystycznej kariery zilustrował ponad 200 książek, przede wszystkim: „Akademię Pana Kleksa”, „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, „Lokomotywę”, „Ptasie radio”, baśnie Andersena, „Pana Tadeusza” czy „Trylogię”. Stworzone przez Szancera postacie zasiedlały i wciąż zasiedlają wyobraźnię Polaków.
Wystawa adresowana jest do wszystkich pokoleń –angażuje nie tylko najmłodszych, ale także ich rodziców i dziadków. Znane nam tak dobrze postacie Pana Kleksa, Sierotki Marysi czy Kota w butach spotkają się by opowiedzieć o Janie Marcinie Szancerze za pomocą bajki, którą stworzono na podstawie biografii dwóch tomów spisanych przez Szancera wspomnień.
Wystawę prezentowano:
- 14 sierpnia-14 września 2022 w Bibliotece w Bieczu. Aby zobaczyć galerię zdjęć dokumentującą wydarzenia w Bieczu, kliknij TUTAJ.
- 20 września-5 października 2022 w Grybowie. Aby zobaczyć galerię zdjęć dokumentującą wydarzenia w Grybowie, kliknij TUTAJ.
- 11-26 października 2022 w Muzeum Przyrody i Techniki EKOMUZEUM im. Jana Pazdura w Starachowicach. Aby zobaczyć galerię zdjęć dokumentującą wydarzenia w Starchowicach, kliknij TUTAJ.
Wystawie towarzyszyły warsztaty edukacyjne, spotkania z ilustratorami i pokazy filmowe.
Partnerami projektu są:
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Materiały promocyjne: