Kultura

WRÓĆ

„Sweet Home Kraków. Blues, jazz, gospel i krakowscy muzycy”

„Sweet Home Kraków. Blues, jazz, gospel i krakowscy muzycy”

Ideą projektu jest prezentacja twórczości krakowskich artystów inspirujących się muzyką amerykańską. Jego celem jest także przybliżenie wiedzy o tradycyjnych gatunkach muzycznych kojarzonych z kulturą amerykańską.

Z Krakowem, nierozerwalnie łączą się z początki jazzu w Polsce. To tutaj stopniowo napływały inspiracje z zagranicy i powoli odnajdywały właściwy grunt, przywożone przez, wracających z emigracji, muzyków. Orkiestry grywające w teatrzykach rewiowych sięgały po trąbki i saksofony, a słowo „jazz” coraz częściej pojawiało się w wystawianych przez nie tytułach. Tu pierwsze kroki stawiali prekursorzy tego gatunku w Polsce, tacy jak m.in. Wojciech Karolak. W tym mieście swoje orkiestry prowadzili tacy muzycy, jak Jerzy Harald, Kazimierz Turewicz. Do Grodu Kraka przybył również Jerzy Duduś Matuszkiewicz, który rozpoczął swoją muzyczną przygodę z miejscowymi bigbandami. W latach sześćdziesiątych XX w. sformułował się pierwszy skład Jazz Band Ball Orchestra, a przygodę z krakowskim jazzem rozpoczął Tomasz Stańko. Na scenie pojawiły się takie zespoły, jak Playing Family i Old Metropolitan Band. Prężnie działały folkowe zespoły m.in. Jerzy Wójcik i jego Little Ole Opry grający amerykański bluegrass. W latach 90-tych powstał i prężnie rozwija się do dziś Kraków Gospel Choir promujący dziedzictwo muzyki gospel. Rok 1954 to oficjalna data pierwszej edycji Krakowskich Zaduszek Jazzowych, a dwa lata później powstało stowarzyszenie Krakowski Jazz Klub, na gruncie którego wyrosło Polskie Stowarzyszenie Jazzowe. W Krakowie corocznie odbywa się jazzowa Niedziela Nowoorleańska i rozwijają się festiwale – Festiwal Gospel i bluesowy studencki Festiwal Bluesroads.

W ramach projektu odbędą się następujące koncerty:

14 LIPCA 2019, GODZ. 19.30
OLD METROPOLITAN BAND

Old Metropolitan Band – niekonwencjonalny zespół jazzowy, od chwili powstania w 1968 roku do dzisiaj, fascynuje swoją pełną temperamentu muzyką. Nie tylko w Polsce, ale i poza granicami, OMB szybko awansował do grona najbardziej ulubionych dixielandowych formacji. Po latach istnienia, krakowska grupa nie straciła niczego ze swojej przysłowiowej witalności i tryskającego energią „drive’u”. Niekonwencjonalny jest też jej repertuar. Od standardów jazzu tradycyjnego, poprzez znane „evergreens”, jak „Route 66”, „Hit the Road Jack”, „Summertime”, aż po ujazzowioną przez OMB wersję „Sway”…, czy polską wersję „What a Wonderful World”.

15 WRZEŚNIA 2019, GODZ. 20.00
KRAKÓW STREET BAND

Kraków Street Band to zespół, który w ekspresowym tempie stał się wizytówką zarówno swego rodzinnego miasta, jak i polskiej sceny muzycznej. Grupa od kilku lat, nie zwalniając tempa, zdobywa coraz większą popularność. Aktualnie muzycy promują swój najnowszy, trzeci już w dorobku album „Going Away”, w którym wieloosobowy zespół balansuje między nowoczesnym folkiem, jazzem i bluesem.

6 PAŹDZIERNIKA 2019, GODZ. 18.00
KRAKÓW GOSPEL CHOIR

Kraków Gospel Choir to grupa przyjaciół, która od dwudziestu lat chwali Pana muzyką gospel. Radość, energia, siła utworów inspirowanych Słowem Bożym zmotywowały i motywują cały czas wszystkich członków chóru podczas koncertów, warsztatów i prób.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

ZDJĘCIA Z WYDARZENIA