WRÓĆ

Wojna w Ukrainie. Jak konflikt na wschodzie zmienił Polskę i Polaków – dyskusja

Wojna w Ukrainie. Jak konflikt na wschodzie zmienił Polskę i Polaków – dyskusja

Mija właśnie rok od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wskutek okrutnej wojny, osiem milionów osób zostało zmuszonych do ucieczki ze swoich domów. 1,5 miliona szukało bezpieczeństwa w Polsce. To okazało się prawdziwym sprawdzianem solidarności i empatii Polaków, tego czy jako naród jesteśmy zdolni do niesienia pomocy potrzebującym sąsiadom, z którymi podzielić się trzeba nie tylko ubraniami, jedzeniem i lekami, ale często także dachem nad głową.

W jaki sposób zareagowaliśmy na ten kryzys, nie tylko w pierwszych jego chwilach, ale także później, gdy oczywistym stało się, że wojna potrwa dłużej? W jakie formy pomocy angażowali się indywidualnie obywatele, ale także instytucje i organizacje pozarządowe? Czy wojna za wschodnią granicą zmieniła nas jako naród, jako obywateli? Jak postrzegani będą w przyszłości w Polsce nie tylko uchodźcy z Ukrainy, ale także grupy z innych części świata i mniejszości etniczne i religijne?

Odpowiedzi na te pytania poszukamy z ekspertkami, a także bezpośrednimi uczestnikami wydarzeń.

W dyskusji wezmą udział:

• prof. dr hab Małgorzata Kossowska, kierowniczka Zakładu Psychologii Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka badań na temat reakcji na wojnę, napływ ukraińskich uchodźców do Polski i postaw Polaków
• Olha Melnik, inicjatorka wielu akcji na rzecz uchodźców i prezeską zarządu w Fundacja Instytut Polska-Ukraina
• Aleksandra Zapolska, prezeska Fundacji Zustricz, działającej w Krakowie na rzecz Ukraińców i wzmacniania stosunków polsko-ukraińskich.
• Olena Medvynska, pochodząca z Donbasu koordynatorka programu dla ukraińskich seniorów stowarzyszenia FestivALT

Prowadzenie: Jakub Nowakowski, Dyrektor Żydowskiego Muzeum Galicja.

W języku polskim.
Wstęp wolny.