WRÓĆ

Wernisaż wystawy „Sweet Home Sweet” i koncert Alexa Rotha dedykowany wystawie

Wernisaż wystawy „Sweet Home Sweet” i koncert Alexa Rotha dedykowany wystawie

Już 12 września zapraszamy na wernisaż wystawy „Sweet Home Sweet. Opowieść o ocaleniu, pamięci i powrotach”

Otwarcie odbędzie się o godzinie 18:00, a już o godzinie 19:00 zapraszamy na koncert Alexa Rotha, dedykowany wystawie „Sweet Home Sweet” .

Niedziela, 12.09.2021, godz. 19.00
Koncert: „Unfinished…”

“Unfinished…” to specjalny, dedykowany wystawie „Sweet Home Sweet” projekt urodzonego w Detroit, wychowanego w Londynie i zamieszkałego w Krakowie gitarzysty, Alexa Rotha wespół z trojgiem wybitnych polskich muzyków sceny eksperymentalnej: wokalistką Olgą Szwajgier, saksofonistą Mikołajem Trzaską i perkusistą Qbą Janickim. Koncert inspirowany jest albumami eksperymentalnymi nagranymi przez Johna Lennona i Yoko Ono, “Unfinished Music Vol. 1-3”. Ryszard Ores, którego życie i fotografie są tematem wystawy, posiadał w swojej kolekcji płytę “Unfinished Music Vol. 1”. Płyty winylowe, które kolekcjonował Ores, były dziedziczone przez następne pokolenia jego rodziny. “Unfinished Music Vol. 1” jest płytą niezwykłą, na której – pośród innych, równie ciekawych utworów – znajduje się piosenka napisana w latach 20. XX wieku, następnie popularna w latach 40., a na albumie Lennona i Ono jest ona podkładem muzycznym i słychać ją w tle na całej pierwszej stronie płyty – była to praktyka wówczas nieznana, a zabieg zastosowano wiele lat przed tym, kiedy samplowanie stało się powszechną praktyką. Przenikanie się utworów tak, jak splata się historia kilku pokoleń, jest w kontekście wystawy symboliczne.

Podczas koncertu muzycy nie będą grali utworów z płyt Lennona i Ono. Jednak płyty te niosą ducha spontaniczności i eksperymentu muzycznego, przez co inspirują do tego, aby tworzyć nową muzykę: opartą na improwizacji, z wykorzystaniem sampli audio pochodzących z wystawy.

Alex Roth – gitara elektryczna
Olga Szwajgier – wokal
Mikołaj Trzaska – saksofon
Qba Janicki – perkusja amplifikowana i elektronika

Wstęp wolny.
W związku z restrykcjami liczba miejsc ograniczona.