WRÓĆ

Wernisaż wystawy: „Miejsce śpiewających kamieni”, Xawery Deskur

Wernisaż wystawy: „Miejsce śpiewających kamieni”, Xawery Deskur

Wernisaż wystawy pracy nagrodzonej w konkursie „Pewne miejsce” – II edycji Konkursu o Nagrodę im. Chrisa Schwarza

Już w czerwcu w Żydowskim Muzeum Galicja odbędzie się wernisaż wystawy podsumowującej II edycję Konkursu o Nagrodę im. Chrisa Schwarza – „Pewne miejsce”. Chris Schwarz był brytyjskim fotografem, założycielem i pierwszym dyrektorem Żydowskiego Muzeum Galicja. Jego intelektualna odwaga, chęć stawiania najtrudniejszych pytań i wysiłki podejmowane by znaleźć na nie odpowiedzi, zjednoczyły rzesze osób z różnych środowisk i wskazały im nowe drogi do zrozumienia polsko-żydowskiej historii. Chris zmarł przedwcześnie w 2007 roku, ale Muzeum do dzisiaj kontynuuje jego misję.

W 2018 roku Żydowskie Muzeum Galicja zainaugurowało poświęcony jego pamięci międzynarodowy konkurs artystyczny. Konkurs ma charakter cykliczny, a poszczególne edycje poświęcone są innym tematom. Zwycięzcą II edycji konkursu został Xawery Deskur. Realizowana w ramach wystawy praca „Miejsce śpiewających kamieni” to multimedialna instalacja przestrzenna inspirowana postacią Sat-Okha – Stanisława Supłatowicza, zwanego „polskim Indianinem”. Wystawa będzie prezentowana w Galerii Mirisch & Lebenheim Żydowskiego Muzeum Galicja od 15 czerwca do 3 września 2023 roku.

O artyście:
Xawery Deskur – artysta wizualny, filmowiec i rzeźbiarz. Absolwent krakowskiej ASP (2015) i kursu scenopisarstwa SCRIPT oraz kursu filmu dokumentalnego DOK PRO w Szkole Wajdy w Warszawie. Stypendysta Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Młoda Polska” (2021) oraz Stypendium Twórczego Miasta Krakowa (2022). Laureat nagrody Artystyczna Podróż Hestii (Warszawa, 2014). Uczestnik festiwali artystycznych i filmowych, takich jak Sundance Tv Shorts w Londynie, Berlin Short Film Festival, Artloop w Sopocie, Biennale WRO we Wrocławiu, Narracje w Gdańsku, Etiuda & Anima, Krakowski Salon Sztuki, ArtBoom w Krakowie. Aktualnie doktoryzuje się na ASP w Warszawie. Jest opiekunem Larsa – królika doświadczalnego, uratowanego z warszawskiego laboratorium.

Wstęp wolny.