WRÓĆ

Warsztaty mezen z Lolitą Igorivną-Wrzeczynską

Warsztaty mezen z Lolitą Igorivną-Wrzeczynską

Wydarzenie w muzeum

Sobota, 2.04.2022
1 grupa: 11.00-14.00
2 grupa: 15.00-18.00

Niedziela, 3.04.2022 
1 grupa: 15.00-18.00

Mezen jest jak pismo. Symbole są jak literki, które tworzą słowa, a słowa piszą opowieść. Mezen powstawało w czasie kiedy nie było jeszcze farb. Malowało się tym, co natura dała. A więc gliną, która dawała kolor czerwony oraz węglem – który ma kolor czarny. Jeśli był potrzebny kolor biały, wykorzystywano wapień. W warsztatach mezen korzystamy z dwóch kolorów: czerwonego i czarnego. To malarstwo bardzo proste. Odnosi się wprost do przyrody i życia: nieba, ziemi i tego, co pomiędzy nimi. To najkrótszy opis tematyki mezen. Tej techniki łatwo się nauczyć, kiedy poznamy symbole, czyli poszczególne elementy, które potem ze sobą łączymy w obrazek przenoszony na drewno, przedmioty użytkowe, czy kartonik.

Mezen to popularna w Ukrainie sztuka ludowa o wschodnich korzeniach. Szczególnie często praktykowana w rosyjskojęzycznej części Ukrainy. Charakterystyczne czerwone plamy, przecinają czarne linie, zamieniając abstrakcyjne formy w zwierzęta leśne, gospodarskie, czy powtarzające się wzory.

Lolita Igorivna-Wrzeczynska – pochodząca z Kijowa artystka ludowa. Praktykuje rysunek w tradycyjnych technikach: ukraińskiej (petrykivka) i wschodniej (mezen). Nauczyła się ich w szkole plastycznej, istniejącej w Kijowie, jeszcze za czasów ZSRR. Związana jest ze szkołą w ekologicznej osadzie „Dolina Dzherel” we wsi Motyzhin, gdzie uczyła rysunku. Tam Lolita planowała przetrwać rosyjską agresję na Ukrainę. Gdy okazało się to niemożliwe, ruszyła do Polski. O swojej podróży na Śląsk Lolita pisze: „Dzięki trosce, życzliwości, serdeczności i wielkiemu wsparciu wszystkich Polaków, których poznaliśmy w tym trudnym czasie, żyjemy i mamy dach nad głową. Cieszę się ogromnie zainteresowaniem ukraińską sztuką i mam nadzieję, że nasze spotkanie przyniesie Wam wszystkim radość i satysfakcję kreatywnego działania”.

Więcej informacji o artystce: https://www.facebook.com/lolitawrzeczynska

Będziemy pracować na papierze i kartonie. Jeśli chcesz ozdobić drewniany przedmiot użytkowy o gładkiej, nielakierowanej  powierzchni (deskę do krojenia, łyżkę itd.), weź go ze sobą.

Czas trwania: 3 h
Koszt: 100 zł
Obowiązują zapisy: zapisy@galiciajewishmuseum.org

Warsztaty w języku ukraińskim, z tłumaczeniem na język polski.