WRÓĆ

Spotkanie z Rafałem Kowalskim, autorem książki „Reszta ciała”

Spotkanie z Rafałem Kowalskim, autorem książki „Reszta ciała”

Prowadzenie: Monika Ochędowska
Wydarzenie w muzeum

„Reszta ciała” to publikacja złożona z tekstów reporterskich o kilku pokoleniach (dziadkowie i babcie, ich dzieci i wnuki), których łączą Płock i Polska, pochodzenie żydowskie, pamięć i tęsknota. Jej autor ze swoimi bohaterami rozmawiał w Izraelu, Francji, Belgii, we Włoszech i w kilku miastach w Polsce. Na przykład w izraelskim mieście Kiryat-Ata spotkał się z Zosią Zylber/Hedvą Segal (urodziła się w Płocku przed II wojną światową), jej dwiema córkami i dwiema wnuczkami.

„Reszta ciała” to również opowieść o ludziach, którzy żydowskiego pochodzenia nie mają, ale w Płocku urodzili się i społecznie, w różny sposób, dbają o pamięć żydowską. Na przykład Dorota Cieślik z kilkorgiem swoich znajomych oraz uczennicami i uczniami jednej z płockich szkół po serii warsztatów stworzyli tematyczny mural – jedyną pozostałość po cmentarzu żydowskim w Płocku.

Rafał Kowalski – płocczanin. Zastępca kierownika w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, doktor nauk humanistycznych UW w zakresie nauk o polityce. W przeszłości dziennikarz m.in. „Gazety Wyborczej”. Badacz relacji polsko-żydowskich, dziejów i kultury narodu żydowskiego oraz państwa Izrael. Na całym świecie zbiera wspomnienia płockich Żydów w bezpośrednich rozmowach z nimi i ich bliskimi. Jest autorem książek: „Raz jeszcze. Żydzi, Płock, Polska” (2016), „Płoccy wypędzeni. Marzec’68” (2018), „Być dla kogoś. Hanna Witt-Paszta” (2018), „Reszta ciała” (2020 r.). Współautorem (z Mariuszem Piotrowskim) reportażu książkowego „Szacun. Andrzej Marszałek” (2017) i twórcą scenariusza sztuki teatralnej „Czarne czereśnie” (2016).

W j. polskim, wstęp wolny.