WRÓĆ

Spotkanie z Philippem Sandsem, autorem książki „Szlak szczurów. Historia ucieczki nazistowskiego oprawcy”

Spotkanie z Philippem Sandsem, autorem książki „Szlak szczurów. Historia ucieczki nazistowskiego oprawcy”

Prowadzenie: Monika Ochędowska

Wspólnie z Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszamy na spotkanie z Philippem Sandsem, autorem książki „Szlak szczurów. Historia ucieczki nazistowskiego oprawcy”.
Sands opisuje losy Ottona Wächtera, zastępcy Hansa Franka, założyciela krakowskiego getta, odpowiedzialnego za śmierć setek tysięcy ludzi, w tym rodziny autora. Śledzimy wygodne życie jego i jego żony Charlotty w Krakowie i we Lwowie w czasach okupacji. Razem z autorem obserwujemy desperacką ucieczkę tego nazistowskiego oprawcy, poznajemy niejasne związki z Watykanem i próbujemy rozwikłać zagadkę jego śmierci. W próbie dojścia do prawdy autorowi towarzyszy syn Wächtera, Horst, od lat przekonany o niewinności ojca. Opisując historię Wachtera i jego rodziny, Sands udowadnia, że zmierzenie się z bolesną prawdą o najbliższych jest dla niektórych niemożliwe.

Philippe Sands jest profesorem prawa w University College London i czynnym adwokatem w Matrix Chambers. Często występuje przed trybunałami międzynarodowymi, uczestniczył w wielu najdonioślejszych sprawach ostatnich lat, dotyczących Augusta Pinocheta, Jugosławii, Rwandy, Iraku, Guantanamo, Czagos czy Rohingjów w Mjanmie. Napisał między innymi Lawless World i Torture Team. Za „Powrót do Lwowa” otrzymał Baillie Gifford Prize i British Book Awards w kategorii literatura faktu. „Szlak szczurów” uzyskał status bestsellera „Sunday Times”.

O książce:

„Hipnotyzująca, wstrząsająca i przykuwająca uwagę”.
John le Carré, mistrz powieści szpiegowskich, autor książek Wierny ogrodnik i Nocny recepcjonista

„Doskonale opowiedziana historia i świetnie przeprowadzone badania historyczne”.
Antony Beevor, historyk, autor II wojny światowej i Stalingradu

„Zapierająca dech, porywająca i koniec końców druzgocąca. Philippe Sands dokonał rzeczy niewyobrażalnej: spojrzał rzeźnikowi prosto w oczy i opowiedział jego historię, a nie drgnęła mu przy tym nawet powieka”.
Elif Shafak, autorka bestsellerowej książki „10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie”.

W  języku polskim i angielskim.
Wstęp wolny.