WRÓĆ

Spotkanie z Ishbel Szatrawską, autorką książki „Toń”

Spotkanie z Ishbel Szatrawską, autorką książki „Toń”

Prowadzenie: Monika Ochędowska

Kiedy Eichmedien stały się Nakomiadami? Kiedy Rastenburg był Rastemborkiem i kiedy stał się Kętrzynem? Carlshof – Karolewem, a Groß Stürlack – Sterławkami?

Powieść „Toń” opowiada losy kilku pokoleń rodziny związanej z dawnymi Prusami Wschodnimi, gdzie od wieków mieszały się tożsamość polska, mazurska, niemiecka i litewska: Historię babki Janki, arystokratki Gudrun i jej ukochanego Maxa – niemieckiego chirurga, ciotki Gertraud, syna Janki – Wolfa, i wreszcie Alicji – najmłodszej z rodziny, antropolożki, która musi zmierzyć się z koniecznością sprzedaży rodzinnej siedziby nad Gubrem – domu pełnego wspomnień i naznaczonego tajemnicą.

Śledzimy losy bohaterów i bohaterek, począwszy od czasów wojny, katastrofy Königsbergu i Rastenburga, sowieckiej nawałnicy, przez komunistyczną Polskę – już odmienioną, gdzie o przeszłości nie mówi się wcale lub mówi się szeptem – aż do czasów współczesnych, w których rozgrywa się nowy uchodźczy dramat

Ishbel Szatrawska – pisarka, dramatopisarka, autorka dramatów, w tym m.in. „Żywotu i śmierci pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”, za który otrzymała m.in. nominację do Paszportu Polityki oraz kilka nagród, w tym nagrodę Krakowskiej Książki Miesiąca. „Toń” ukazała się nakładem Wydawnictwa Cyranka 4 września 2023 i jest jej pierwszą powieścią.

Partnerzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Wydawnictwo Cyranka
Organizator: Kraków Miasto Literatury UNESCO

W języku polskim. Wstęp wolny.