WRÓĆ

Spotkanie z dr Joanną Ostrowską, autorką książki „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”

Spotkanie z dr Joanną Ostrowską, autorką książki „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”

Prowadzenie: Paulina Małochleb
Wydarzenie online (więcej informacji wkrótce)

„Oni” nie istnieją z naszej winy, zamazani przez przedwojenne fantazmaty podsycane nazistowską propagandą i perwersyjne plotki wojenne i obozowe. Opowieści składające się na tę książkę to zaledwie wycinek, ledwo próbka z setek historii, które po prostu nikogo nie interesowały.
Historia osób nieheteronormatywnych w czasie II wojny światowej nadal pozostaje w sferze tabu. Siedemdziesiąt pięć lat po zakończeniu wojny nie ma w Polsce praktycznie żadnych publikacji na ich temat, trudno o nawet drobne fragmenty w ogólnych opracowaniach.

„Oni” nie istnieją z naszej winy. Zamazani przez przedwojenne fantazmaty podsycane nazistowską propagandą i perwersyjne plotki wojenne i obozowe, zrównani zostali z bezimiennymi uwodzicielami, kryminalistami, aspołecznym elementem. Przeciwko tym wyobrażeniom trzeba się wreszcie zbuntować, a o „nich” nie da się już dłużej milczeć.

Ostrowska jest jednocześnie brutalna i empatyczna, szczegółowa i syntetyczna. W morzu nazwisk, dat i nazw obozów wyławia swoich bohaterów, by ocalić ich pamięć i przywrócić sprawiedliwość. Upomina się o rewizję faktów historycznych, o przypomnienie tych, których potraktowano jak zbędny, mały odsetek plączący się po przecinku w statystykach bohaterstwa.
– Paulina Małochleb

Partner: Wydawnictwo Krytyka Polityczna

W języku polskim, wstęp wolny.