WRÓĆ

Spotkanie z Dariuszem Rosiakiem, dziennikarzem i autorem książki „Biało-czerwony. Tajemnica Sat-Okha”

Spotkanie z Dariuszem Rosiakiem, dziennikarzem i autorem książki „Biało-czerwony. Tajemnica Sat-Okha”

Prowadzenie: Jakub Katulski

Sat-Okh – Długie Pióro, syn wodza Szewanezów i Polki, która uciekła z zesłania na Syberii. Stanisław Supłatowicz, żołnierz AK, marynarz, autor poczytnych książek, w środowisku polskich miłośników amerykańskiego folkloru postać kultowa. Swoim życiorysem mógłby obdarować kilka osób. Wciąż fascynuje, chociaż od jego śmierci minęło kilkanaście lat. Kilka lat temu Dariusz Rosiak postanowił przypomnieć tę legendarną postać, która dla młodych czytelników w czasach PRL-u była symbolem fascynującej przygody i bohaterstwa, sentymentalna podróż w przeszłość przerodziła się jednak w drobiazgowe śledztwo. Autor ruszył w podróż tropem „polskiego Indianina”, zadając pytania o jego pochodzenie, życie i twórczość. Odpowiedzi uzyskał tyle, ile osób, do których udało się dotrzeć w Polsce, w Rosji i w Kanadzie. Badając dokumenty, odkrywał kolejne tajemnice, które złożyły się w historyczny thriller. Sat-Okh to jedno potrafił na pewno – wodzić swoich tropicieli za nos. I robi to do dziś, wiele lat po odejściu do krainy wiecznych łowów.

Dariusz Rosiak (ur. 1962) — dziennikarz radiowy i prasowy. Prowadził „Raport o stanie świata” w Trójce, obecnie tworzy podcast pod tym samym tytułem. Przez wiele lat był związany z „Rzeczpospolitą”, gdzie publikował w dodatku „Plus Minus”. Autor książek: „Oblicza Wielkiej Brytanii”, „Żar. Oddech Afryki”, „Człowiek o twardym karku. Historia księdza Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela”, „Wielka odmowa. Agent, filozof, antykomunista”, „Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan”, „Biało-czerwony. Tajemnica Sat-Okha” oraz „Bauman”. Za „Ziarno i krew” otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak i był nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2016. Otrzymał też tytuł Dziennikarza Roku 2020 w konkursie Grand Press.

Partner wydarzenia: Wydawnictwo Czarne

Wydarzenie towarzyszące wystawie „Miejsce śpiewających kamieni” Xawerego Deskura, prezentowanej w Żydowskim Muzeum Galicja.

W j. polskim. Wstęp wolny.