WRÓĆ

Spotkanie online z prof. Omerem Bartovem, autorem książki “Tales from the Borderlands”

Spotkanie online z prof. Omerem Bartovem, autorem książki “Tales from the Borderlands”

godz. 18:00 (Kraków)
godz. 19:00 (Tel Awiw)
godz. 12:00 (Nowy Jork)

“Tales from the Borderlands” opowiada historię Galicji widzianą oczami różnorodnych społeczności migrantów, którzy osiedlali się tu przez wieki i zostali zamordowani lub wypędzeni z tego obszaru w ciągu II Wojny Światowej i w jej pokłosiu. Cywilizacja galicyjskiego pogranicza, gdzie wielkie imperia niemieckie, austro-węgierskie, rosyjskie i osmańske nachodziły na siebie, ścierały się i rozpadały się, była mieszanką wielu kultur, języków, grup etnicznych, religii i narodów. Omer Bartov rekonstruuje, poprzez opowieści przekazywane przez mieszkających tu ludzi, kim byli, skąd przyszli i dokąd się udawali.

Prof. Omer Bartov – urodzony w Izraelu i wykształcony na uniwersytecie w Tel Awiwie i St. Antony’s College w Oksfordzie, Omer Bartov jest profesorem nauk o Holocauście i ludobójstwie na uniwersytecie Browna i autorem dziewięciu książek. Jego badania koncentrują się na udziale Wehrmachtu w nazistowskich zbrodniach, analizie frontu wschodniego, powiązaniach wojny z ludobójstwem, przedstawieniu Żydów w kinie, historii Galicji i relacjach izraelsko-palestyńskich. Pierwsza anglojęzyczna powieść Bartova, “The Butterfly and the Axe” zostanie wydana w 2023 roku.

Rozmowę poprowadzi dyrektor Żydowskiego Muzeum Galicja Jakub Nowakowski. Spotkanie tłumaczone na j. polski i j. ukraiński.

Obowiązuje rejestracja: kliknij TUTAJ.