WRÓĆ

Ruch oporu w Treblince: świadectwa – prof. Caroline Sturdy Colls, dr Tamir Hod, Yaron Tzur (wydarzenie online)

Ruch oporu w Treblince: świadectwa – prof. Caroline Sturdy Colls, dr Tamir Hod, Yaron Tzur (wydarzenie online)

Środa 18.01.2023
13.00 (Nowy Jork)
19.00 (Kraków)
20.00 (Tel Awiw)

Uczestnicy: prof. Caroline Sturdy Colls, dr Tamir Hod, Yaron Tzur
Wydarzenie online

Na rok 2022 przypadła 80. rocznica „Aktion Reinhard” – niemieckiego planu eksterminacji polskich Żydów w Generalnym Gubernatorstwie. Aby upamiętnić tę rocznicę Żydowskie Muzeum Galicja we współpracy z Holocaust & Genocide Centre w Johannesburgu oraz Ghetto Fighters House zapraszają na program wydarzeń zatytułowany „80 lat po Aktion Reinhard: Przemysł Zagłady europejskich Żydów”. Cykl odbywa się online, a w jego ramach uczestnicy mogą wysłuchać wykładów najważniejszych badaczy zagadnienia. Każdy z mówców skupia się na innym aspekcie Zagłady związanym z rocznicą.

Systemowy mord w obozie zagłady w Treblince zaczął się w lipcu 1942 roku wraz z pierwszym transportem więźniów z warszawskiego getta. Do czasu, gdy – nieco ponad rok później – obóz został zlikwidowany, zostało tam zamordowanych około 900 tysięcy ludzi – w większości Żydów. Analiza dostępnych źródeł nastręcza wielu trudności, jeśli chodzi o doprecyzowanie, co dokładnie działo się w tym miejscu masowej Zagłady. Niezależnie od tego, czy źródła pochodzą z czasów Zagłady, czy też z okresu późniejszego, możemy prześledzić, jakie zjawiska miały na nie wyraźny wpływ.

Dr Tamir Hod porówna przykłady dotyczące pamięci jednostkowej oraz kontekstu historycznego, a także wskaże różnice dzielące te dwa obszary w zakresie tematyki obozu zagłady w Treblince. Wykład będzie zarysem tematyki i wyjaśni m.in. jak ważne jest prowadzenie zróżnicowanych badań, które łączą w sobie warsztat historyka i archeologa, a dzięki temu pozwalają uchwycić to, co zdaje się niemożliwe do uchwycenia.

Prof. Caroline Sturdy Colls podejmie temat materialnych i niematerialnych dowodów dotyczących ruchu oporu w Treblince na podstawie własnych badań archeologicznych i historycznych prowadzonych od roku 2007. Oprócz namacalnych dowodów na ruch oporu w obozie eksterminacji (Treblinka II), zajmie się także mniej znaną tematyką roli więźniów i strażników z obozu pracy (Treblinka I) i ich wpływu na ruch oporu w obozie.

Program zakończy wirtualne oprowadzanie na podstawie modelu obozu w Treblince dostępnego w Muzeum Bojowników Getta w Izraelu, które poprowadzi Yaron Tzur. Makieta, będąca przykładem powojennego dowodu materialnego, została zbudowana przez Yaakova Wiernika, jednego z Ocalałych z Treblinki oraz uczestnika powstania, które wybuchło w sierpniu 1943 roku.

Wszystkie wykłady odbywają się na platformie Zoom. Spotkania prowadzone będą w języku angielskim z symultanicznym tłumaczeniem na język polski. Nagrane wykłady będą później dostępne na kanale YouTube Żydowskiego Muzeum Galicja.
Uwaga: Tłumaczenie na język polski dostępne tylko za pośrednictwem platfomy Zoom.

Obowiązują zapisy: kliknij TUTAJ.


Aby zmienić język wykładu podczas spotkania na Zoomie, prosimy o otwarcie programu Zoom, dołączenie do spotkania, a następnie kliknięcie ikony globu, która znajduje się w dolnym panelu. Po kliknięciu ikony, zobaczą Państwo możliwości wyboru języka. Należy wybrać ten, który odpowiada Państwu najbardziej. Następnie, ponownie prosimy o kliknięcie ikony globu i wybranie opcji „mute original audio” lub „unmute original audio” zgodnie z Państwa preferencjami.

Bardzo prosimy o upewnienie się, czy korzystają Państwo z najnowszej wersji programu Zoom z pobranymi aktualizacjami. Niektóre ze starszych wersji Zooma nie posiadają opcji tłumaczenia i zmiany języka.