Edukacja

WRÓĆ

Szancer. Wyobraź sobie! – program edukacyjny

Szancer. Wyobraź sobie! – program edukacyjny

Od lipca 2020 do lipca 2021 można w Żydowskim Muzeum Galicja zwiedzić wystawę „Szancer. Wyobraź sobie!”:

W polskiej ilustracji dziecięcej Jan Marcin Szancer to człowiek-instytucja, znany wszystkim, którzy wychowali się na wierszach Tuwima i Brzechwy, zaczytywali się w przygodach Pana Kleksa czy dorastali wraz z bohaterami baśni Andersena. Na prezentowanej w Żydowskim Muzeum Galicja wystawie zapraszamy do świata Szancera: najpierw małego Jasia, który dopiero uczy się rysować, następnie starszego Janka, stawiającego pierwsze kroki jako ilustrator, wreszcie szacownego pana Jana, który – mimo trudnych doświadczeń – nawet jako dorosły nie stracił dziecięcej wyobraźni. W podstawowej warstwie wystawa skierowana jest do dzieci, ale posiada będzie również drugą linię narracyjną, przeznaczoną dla widzów dorosłych. Oprócz kilkudziesięciu najważniejszych i najpiękniejszych spośród tysięcy rysunków Jana Marcina Szancera, na wystawie znajdują się także instalacje przygotowane specjalnie na potrzeby ekspozycji. Dzięki takiej scenografii zwiedzający mogą poczuć się jak bohaterowie bajki opartej na istotnych wydarzeniach z życia rysownika i wraz z nim ćwiczyć swoją wyobraźnię.

Wystawa pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Krakowa, Jacka Majchrowskiego.

Z wystawą związany jest specjalny program edukacyjny, przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym – warsztaty rozwijające wyobraźnię.

Warsztaty mogą zostać zrealizowane:

  • stacjonarnie w przedszkolach i szkołach na terenie Krakowa i sąsiednich gmin
  • online – połączenie poprzez ZOOM lub Skype

*W przypadku zajęć prowadzonych online, prześlemy wcześniej materiały do wydrukowania.

Oferta zajęć:

„Ty będziesz ilustratorem!” – warsztaty edukacyjne

wiek: 6-9 lat [konieczna umiejętność czytania prostych zdań]

czas: 45 minut

Mały Jaś, dorastający Janek i dorosły pan Jan – to jedna postać, bohater wystawy „Szancer. Wyobraź sobie!”. Warsztaty w przystępny sposób – poprzez bajkę – przybliżają postać Jana Marcina Szancera, wybitnego ilustratora książek, autora scenografii i kostiumów teatralnych i telewizyjnych, nauczyciela kolejnych pokoleń polskich artystów. Poznając jego biografię dzieci uczą się nowych słów, rozwiążą ciekawe zadania, stworzą własne ilustracje do bajki o Janku. Kiedy Jan Marcin Szancer po raz pierwszy malował portret modelki, usłyszał od swego mistrza, że „zanadto idealizuje” i że „zrobił z niej księżniczkę”… i dlatego zostanie ilustratorem. Podczas warsztatów pobawimy się w ilustratorów – stworzymy obrazy do wymyślonej historii, narysujemy kolegów i koleżanki jako baśniowe postacie… będziemy fantazjować, idealizować i dobrze się bawić.

Przebieg warsztatów zostanie dostosowany do wieku uczestników.

„Wyobraź sobie… Dokąd jedzie Lokomotywa?” – warsztaty kreatywne

wiek: 4-9 lat

czas: 45 minut

Co to jest wyobraźnia? Czy są granice wyobraźni? Kamień, patyk, czysta biała kartka, zakrętka od napoju, sznurek, piórko, nitka… czym mogą się stać, gdy uruchomimy swoją wyobraźnię? Co moglibyśmy z nich zrobić? Na początku zajęć obejrzymy krótki film o wyobraźni, zastanowimy się nad nowymi, niezwykłymi zastosowaniami zwykłych przedmiotów. A kiedy już nasza wyobraźnia zacznie pracować na pełnych obrotach i rozpędzi się niczym Lokomotywa z wiersza Juliana Tuwima, postaramy się znaleźć odpowiedzi na ważne pytania: „A tych wagonów jest ze czterdzieści, sam nie wiem, co się w nich jeszcze mieści…” – no właśnie, wiemy co lub kto jedzie w pierwszych dziesięciu wagonach, ale co moglibyśmy znaleźć w pozostałych? “A dokąd? A dokąd? A dokąd? Na wprost!” – dokąd właściwie pędzi ta lokomotywa? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć podczas warsztatów, namalujemy zawartość nie opisanych przez Tuwima wagonów i nagramy krótki fragment „Lokomotywy” w wyjątkowej interpretacji uczestników zajęć.

Przebieg warsztatów zostanie dostosowany do wieku uczestników.

„Uwaga! Szczegóły!” – warsztaty edukacyjne

wiek: 4-9 lat

czas: 45 minut

W ilustracjach Jana Marcina Szancera widać wielką dbałość o szczegóły – ważny jest każdy detal. Podczas warsztatów właśnie na te szczegóły zwrócimy uwagę – na wzory i kolory, na to, co nad, pod, w, przed i za, na różnice i podobieństwa. Zajęcia będą prowadzone w oparciu o reprodukcje oryginalnych ilustracji Szancera, a także specjalnie przygotowane karty pracy z zadaniami i zagadkami o różnym stopniu trudności. Oprócz tego zapraszamy do wspólnego czytania, odgrywania, nagrywania, rysowania, malowania – zilustrowane przez Jana Marcina Szancera utwory różnych autorów to istna kopalnia pomysłów na rozmaite artystyczne działania. Podczas warsztatów poznamy Pana Kleksa, krasnoludki i przeróżne zwierzęta, posłuchamy „Ptasiego radia” i pojedziemy w nieznane „Lokomotywą”.

Na życzenie ten warsztat może zostać wzbogacony o elementy nauki języka angielskiego.

Przebieg warsztatów zostanie dostosowany do wieku uczestników.

„Książka idealna?” – warsztat pisania i ilustrowania

grupa wiekowa: 10-14 lat

czas: 1,5 h

Czy istnieje idealna książka dla dzieci? Albo chociaż zbliżona do ideału? A może spróbujmy sami napisać i zilustrować jedyną w swoim rodzaju książkę, którą będziecie mogli podarować pierwszakom w swojej szkole? W czasie warsztatów wymyślimy własną pasjonującą historię i stworzymy do niej niepowtarzalne obrazy: każdy będzie mógł zostać autorem i ilustratorem książki dla dzieci.

Przebieg warsztatów zostanie dostosowany do wieku uczestników.

Na pytania związane ze stroną merytoryczną i dydaktyczną oferty odpowiada Anna Wencel z Działu Edukacji Żydowskiego Muzeum Galicja: anna.wencel@galiciajewishmuseum.org

Aby zarezerwować warsztaty, ustalić ich formę i termin, proszę kontaktować się z Weroniką Biłas z Działu Rezerwacji: weronika.bilas@galiciajewishmuseum.org