„Historia Juliana Tuwima”
Projekt przygotowany przez: I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu oraz Akademię Tańca i Muzyki w Jerozolimie.
Podczas realizacji projektu musieliśmy zmierzyć się z wieloma pytaniami.
Dlaczego wybraliśmy akurat Tuwima? Odpowiedź na początku nie była prosta, ponieważ jest wielu twórców polsko-żydowskich, ale zdecydowaliśmy się przedstawić Tuwima, ponieważ dla polskich dzieci jego wiersze są pierwszym kontaktem z poezją – rodzajem OKNA, przez które mogą zobaczyć świat.
Jaką NADZIEJĘ dał? Ponieważ jego pierwsze wiersze dla dzieci ukazały się jeszcze przed II wojną światową, dawały im nadzieję na ucieczkę od wojennej rzeczywistości. Były ich własną krainą czarów, do której mogły wejść, gdy sytuacja była beznadziejna. Dzięki jego wierszom dzieci mogły mieć odrobinę dzieciństwa w tych mrocznych czasach. Aby pokazać więź między pokoleniami dzieci, postanowiliśmy przedstawić jeden z jego wierszy w nieco kolorowy sposób.
Dlaczego wzięliśmy udział w tym projekcie i czego się nauczyliśmy? Cóż, bardzo dużo. Okazało się, że mamy wiele wspólnego z naszymi przyjaciółmi z Izraela. Słuchamy tej samej muzyki, oglądamy podobne filmy i… używamy tych samych smartfonów, ale najbardziej doceniamy to, że mieliśmy okazję się spotkać i przekroczyć granice kulturowe, które… nie istnieją.
Efektem projektu jest prezentacja dotycząca życia i twórczości Juliana Tuwima oraz muzyczno-teatralna interpretacja wiersza „Lokomotywa”.
Efektem projektu jest prezentacja dotycząca życia i twórczości Juliana Tuwima oraz muzyczno-teatralna interpretacja wiersza „Lokomotywa”.
Aby zobaczyć prezentację, kliknij tutaj.