WRÓĆ

Częstochowa-Kiryat Shmona

Częstochowa-Kiryat Shmona

Celebracja życia – święta, które dają nadzieję | Celebrating life – Holidays giving hope

Projekt przygotowany przez: Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie

W trudnych czasach bardziej niż kiedykolwiek doceniamy, jak cenne jest życie. Dlatego też postanowiliśmy skupić się na celebrowaniu samego życia. Zdajemy sobie sprawę, że święta, tradycje narodowe, spędzanie czasu z rodziną, gotowanie i wspólne biesiadowanie dają nam nadzieję i siłę do dalszego działania, niezależnie od tego, jak trudne może być życie. Celem naszego projektu było stworzenie publikacji internetowej na temat świąt polskich i żydowskich. Poznając wzajemnie swoje tradycje i zwyczaje, walczymy z negatywnymi stereotypami i budujemy most między naszymi krajami.

Wyzwania stawiane sobie nawzajem – proste zadania plastyczne czy kulinarne związane z każdym świętem – sprawiły, że zaczęliśmy współpracować, a w efekcie nawiązaliśmy więzi, które przetrwają jeszcze długo po zakończeniu projektu. Nasze święta są różne, ale potrzeby i emocje ludzi są takie same, obchody świąt dają nam nadzieję w ten sam sposób: w każdym święcie, czy to polskim, czy żydowskim, chodzi o to samo – o zwycięstwo dobra nad złem.

oraz:
Ort Danziger w Kiryat Shmona

W tym roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w projekcie “Windows of Hope” wraz ze Szkołą Artystyczną z Polski. Wszystkie nasze spotkania online były interesujące i pomogły nam poznać i oswoić się z nową kulturą. Dzięki projektowi poznaliśmy polską kulturę i święta, a także daliśmy im możliwość poznania naszej własnej kultury i świąt; dla uczniów było to wyjątkowe doświadczenie, które pozostanie na całe życie. Podczas presji związanej z ukończeniem szkoły i egzaminami szczęśliwi i zaszczyceni, że mogliśmy wziąć udział w tym ekscytującym projekcie.

Aby zobaczyć projekt, kliknij tutaj.

Aby przeczytać wypowiedzi uczestników w języku angielskim, kliknij tutaj.