WRÓĆ

Pokaz filmu “Ukos Światła” i rozmowa z reżyserem, Wojciechem Szumowskim

Pokaz filmu “Ukos Światła” i rozmowa z reżyserem, Wojciechem Szumowskim

Prowadzenie: Anita Piotrowska

„Ukos światła” jest opowieścią o odzyskiwaniu pamięci przez podhalańską społeczność zgromadzoną wokół Dariusza Popieli – kajakarza górskiego, zdobywcy medali mistrzostw Polski, Europy i świata, olimpijczyka oraz założyciela Fundacji Rodziny Popielów Centrum, inicjatora projektu „Ludzie, Nie Liczby”. Grupa młodych ludzi nie zgadza się na to, by spełnił się hitlerowski zamiar zatarcia żydowskiej historii. Wspólnie prowadzą prace na starym, zapomnianym cmentarzu żydowskim w Czarnym Dunajcu. Film dokumentuje proces przywracania godnej pamięci o ludziach, którzy tu żyli. Z imienia i nazwiska. Odpowiedni ukos światła pozwala odczytać zatarte litery na kamiennej macewie. Wysiłek włożony w zebranie opowieści lokalnych mieszkańców przywraca pamięć o żydowskich sąsiadach, którzy zginęli podczas Zagłady. Zobaczymy tu niezwykłe spotkania, jak się okazuje, także i samych bohaterów filmu z nieznaną historią własnej rodziny.

Wojciech Szumowski – rodzony w 1961 roku w Bielsku-Białej. Absolwent łódzkiej Szkoły Filmowej na Wydziale Reżyserii. Reżyser, dokumentalista i producent, od ponad 30 lat aktywny w branży filmowej i telewizyjnej. Autor wielu nagradzanych i docenianych filmów dokumentalnych, wyświetlanych na kanałach telewizyjnych na całym świecie (m.in. Al Jazeera, TVP, TVN, Discovery, BBC World). Laureat wielu nagród na festiwalach w Warszawie, Łodzi, Cervino, Syczuanie i Vancouver, dwukrotnie uhonorowany Grand Press Award w 2010 i 2013 roku. Obecnie szef Studio Szumowski, niezależny twórca i reżyser. Wcześniej producent i reżyser dla Discovery Historia TVN i TVN, a w latach 2000-2001 szef redakcji dokumentu w TVP 2 gdzie stworzył koncepcję i wprowadził pasmo filmu dokumentalnego „Polska bez fikcji”. Wielokrotnie nagradzany na polskich i międzynarodowych festiwalach i wydarzeniach branżowych.

Wydarzenie towarzyszące wystawie „Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” stworzonej przez United States Holocaust Memorial Museum.

Partner wydarzenia: Fundacja Tygodnika Powszechnego

Film w języku polskim z angielskimi podpisami, wstęp wolny.