Kiedy mój ojciec przebywał w krakowskim getcie, wciąż fotografował, a te zdjęcia zostały zakopane w Płaszowie i odnalezione po wojnie, ukrył je w słoju, w szklanym słoju w Płaszowie… Więc siedziałam z nim w jego domu nad tymi fotografiami i pytałam go o każdą osobę na każdym zdjęciu […] I powiedział mi. Pamiętał ich imiona, pamiętał, czy przeżyli wojnę, pamiętał wszystko, co ich dotyczyło.
– Fragment wywiadu z Michelle Ores
Nie wiemy dokładnie, co znajdowało się w szklanym słoju ukrytym przez Ryszarda Oresa na terenie obozu w Płaszowie, w którym jako więzień przebywał od lutego 1943 do stycznia 1945 roku. Wiemy, że znajdowały się tam fotografie wykonane przed drugą wojną światową i już w czasie jej trwania, także po utworzeniu krakowskiego getta w marcu 1941 roku.
Po zakończeniu wojny, najprawdopodobniej już w 1945 i nie później niż w 1946 roku, udało się odzyskać fotografie. Według różnych relacji, ukryty słój zlokalizował i wykopał sam Ryszard lub jego przyjaciółka i przyszła żona Irena Keller. Być może byli tam oboje.
Po 75 latach, ukryte przez Ryszarda Oresa fotografie powróciły do Krakowa i są prezentowane na wystawie „Sweet Home Sweet. Opowieść o ocaleniu, pamięci i powrotach”.
Oryginalne zdjęcia można obejrzeć na wystawie w Żydowskim Muzeum Galicja, ale ich cyfrowe wersje wraz z opisami stworzonymi na podstawie wspomnień Ryszarda Oresa są również dostępne na stworzonej specjalnie stronie: www.photosfromthejar.com
Na stronie, oprócz zdjęć znajduje się również sekcja w ramach której zachęcamy do przesyłania krótkich filmów z odpowiedzią na pytanie: A czym dla Ciebie jest Polska?
Dla Ryszarda Oresa Polska była krajem, do którego nieustannie powracał, pomimo traumy I bólu związanego z Zagładą. Dla niektórych członków jego rodziny Polska jest miejscem, do którego wracają poszukując śladów rodzinnej historiii z którym budują nowe relacje. Dla innych Polska bywa miejscem obojętnym, nie wzbudzającym większych emocji – nie czują potrzeby, by tutaj być.
A dla Ciebie?
Przejdź do: www.photosfromthejar.com