WRÓĆ

Petrykivka: warsztaty z Lolitą Igorivną-Wrzeczynską

Petrykivka: warsztaty z Lolitą Igorivną-Wrzeczynską

Petrykivka: warsztaty z Lolitą Igorivną-Wrzeczynską

Sobota, 14.05.2022:
• 1 grupa: 11.00-14.00
• 2 grupa: 15.00-18.00

Niedziela, 15.05.2022:
• 3 grupa: 11.00-14.00

Petrykivka to ukraińskie Zalipie. Nazwa techniki wywodzi się od miejscowości, w której zdobi mury domów i przedmioty użytkowe. Powstała w XVIII w.

Petrykivka to technika pełna kolorowych kwiatów, owoców i ptaków to tradycyjny styl dekoracyjny, uznany w 2012 roku przez Ministra Kultury Ukrainy za niematerialne dziedzictwo kulturowe Ukrainy. W 2013 roku wpisano go na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego nauk humanistycznych UNESCO. Rysunki w tej technice można odnaleźć na wielu przedmiotach użytkowych — dawnych i współczesnych, zwłaszcza tych pochodzących z okolic wioski Petrykivka w rejonie Dniepropetrowska.

Lolita Igorivna-Wrzeczynska – pochodząca z Kijowa artystka ludowa. Praktykuje rysunek w tradycyjnych technikach: ukraińskiej (petrykivka) i wschodniej (mezen). Nauczyła się ich w szkole plastycznej, istniejącej w Kijowie, jeszcze za czasów ZSRR. Związana jest ze szkołą w ekologicznej osadzie „Dolina Dzherel” we wsi Motyzhin, gdzie uczyła rysunku. Tam Lolita planowała przetrwać rosyjską agresję na Ukrainę. Gdy okazało się to niemożliwe, ruszyła do Polski.

O swojej podróży na Śląsk Lolita pisze: „Dzięki trosce, życzliwości, serdeczności i wielkiemu wsparciu wszystkich Polaków, których poznaliśmy w tym trudnym czasie, żyjemy i mamy dach nad głową. Cieszę się ogromnie zainteresowaniem ukraińską sztuką i mam nadzieję, że nasze spotkanie przyniesie Wam wszystkim radość i satysfakcję kreatywnego działania”.

Więcej informacji o artystce: https://www.facebook.com/lolitawrzeczynska

Będziemy pracować na papierze i kartonie. Jeśli chcesz ozdobić drewniany przedmiot użytkowy o gładkiej, nielakierowanej powierzchni (deskę do krojenia, łyżkę itd.), weź go ze sobą.

Czas trwania: 3 h
Bilety: 100 zł/warsztat

W języku ukraińskim z tłumaczeniem na język polski.

Aby kupić bilet online, kliknij TUTAJ.