WRÓĆ

Panel ekspercki „(Dez)informacja w świecie (post)prawdy”

Panel ekspercki „(Dez)informacja w świecie (post)prawdy”

Zapraszamy na panel ekspercki „(Dez)informacja w świecie (post)prawdy” organizowany przez Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ, Fundację AntySchematy 2 oraz Żydowskie Muzeum Galicja. Podczas spotkania poruszymy tematykę związaną z naszą codziennością, w której ciągle spotykamy się z dezinformacją oraz fake newsami, a także popatrzymy na problem propagandy w kontekście historycznym oraz współczesnym. Nie zabraknie także omówienia roli mediów w kształtowaniu przekazu dla publiczności.

Zarówno warsztaty jak i panel są częścią projektu o tym samy tytule, skierowanego do nauczycieli i lokalnych działaczy społecznych. Ma on na celu zwiększenie świadomości medialnej i umiejętności poruszania się w środowisku współczesnych mediów i polityki. Szczególny nacisk położony zostanie na pokazanie niebezpieczeństw związanych z funkcjonowaniem systemu komunikowania masowego i jego oddziaływania na społeczeństwo obywatelskie.

Przewidziana przerwa kawowa i poczęstunek.

Program panelu i paneliści:

(Dez)informacja w świecie (post)prawdy

Od retuszu do deepfake’a: krótka historia fałszerstw wizualnych
dr inż. Weronika T. Adrian, AGH
dr Bartosz Kwieciński, UJ
dr Katarzyna du Vall, UJ

Oczarowanie i odczarowanie – powszednia dezinformacja polityczna i medialna
dr Beata Zając, UJ
dr Jakub Żurawski, UJ

Dziennikarza szkiełko i oko…
Moderacja: dr hab. Monika Ślufińska, prof. UJ
red. Leszek Rafalski
red. Piotr Rąpalski, Gazeta Krakowska

Biogramy:
Dr hab. Monika Ślufińska, prof. UJ – politolog, kierownik Zakładu Komunikowania Politycznego i Polityki Medialnej, INPiSN UJ.
Dr Weronika T. Adrian – ekspertka sztucznej inteligencji, z-ca kierownika Katedry Informatyki Stosowanej, WEAIiIB, AGH w Krakowie.
Dr Bartosz Kwieciński – historyk filmu, medioznawca, badacz propagandy antysemickiej, Zakład Komunikowania Politycznego i Polityki Medialnej, INPiSM UJ.
Red. Leszek Rafalski – dziennikarz, wieloletni pracownik Zakładu Komunikowania Politycznego i Polityki Medialnej, INPiSM UJ.
Red. Piotr Rąpalski – dziennikarz, zastępca redaktora naczelnego – Gazeta Krakowska, Dziennik Polski.
Dr Katarzyna du Vall – radca prawny specjalizujący się w prawie mediów i prawie własności intelektualnej, Zakład Komunikowania Politycznego i Polityki Medialnej, INPiSM UJ.
Dr Beata Zając – językoznawca, Zakład Komunikowania Politycznego i Polityki Medialnej, INPiSM UJ.

W języku polskim. Wstęp wolny.