WRÓĆ

Noc Muzeów w Żydowskim Muzeum Galicja

Noc Muzeów w Żydowskim Muzeum Galicja

19.00-20.00 Kabalat Szabat

Serdecznie zapraszamy na piątkowe nabożeństwo, które rozpoczyna święty dzień judaizmu – Szabat. Nabożeństwo Kabalat Szabat to w większości śpiewane modlitwy. Poprowadzi je Ryfka Foremniak, kantorka Stowarzyszenia Żydów Postępowych Or Hadasz, a na fortepianie akompaniować będzie Anna Hajduk-Rynkowicz.

Uwaga: obowiązują bezpłatne wejściówki (dostępne w recepcji muzeum do 18.05.2023)

Uczestnicy proszeni są o stosowny strój – kobiety powinny mieć sukienkę lub bluzkę, która zakrywa ramiona i dekolt zasłaniający biust, a także zasłonięte uda. Jeśli to możliwe mężczyźni powinni mieć kapelusze, czapki lub kipy (jarmułki) na głowach. Kongregacja ma ograniczoną liczbę jarmułek, które może wypożyczyć na czas nabożeństwa.


20.30-22.30 „Śladami Pamięci. Współczesne spojrzenie na żydowską przeszłość Polski” – zwiedzanie wystawy stałej z przewodniczkami

20.30 zwiedzanie w j. polskim
21.00 zwiedzanie w j. ukraińskim
21.30 zwiedzanie w j. angielskim

Stała wystawa Żydowskiego Muzeum Galicja „Śladami Pamięci” to różnorodność tematów, motywów, wątków związanych z polsko-żydowską historią i dziedzictwem. To także wiele punktów widzenia i niemal nieskończone możliwości interpretacji. Zapraszamy do zagłębienia się w koncepcję tej wystawy, do powolnego i uważnego odkrywania „Śladów pamięci” oraz do dyskusji na ważne, a czasem bardzo trudne tematy.

Bilety: 1 zł


20.30-22.30 „Papier, kamień, nożyce…”. Nocna przestrzeń warsztatowa

Jeśli chcesz kreatywnie spędzić ten czas i stworzyć własną niepowtarzalną pracę nawiązującą do kultury żydowskiej, przyjdź do naszej przestrzeni warsztatowej. Od Ciebie zależy, czy wybierzesz tradycyjną żydowską wycinankę, kaligrafię hebrajską, czy malowanie misternych wzorów na kamieniach, czy może zechcesz połączyć różne elementy.

  • Tradycyjna wycinanka żydowska – poznaj typy wycinanek i najczęściej wykorzystywane motywy oraz poćwicz swoją cierpliwość i precyzję – możesz z naszą pomocą zaprojektować własną wycinankę lub skorzystać z gotowych wzorów.
  • Kaligrafia hebrajska – dowiedz się, jak zapisywać litery alfabetu hebrajskiego i napisz swoje imię posługując się piórkiem ze stalówką.
  • Ozdobne kamienie – razem namalujemy na kamieniach geometryczne i roślinne wzory nawiązujące do synagogalnych malowideł.

Bilety: 1 zł


20.30-1.00 Samodzielne zwiedzanie muzeum, możliwość skorzystania z oferty księgarni i koszernej kawiarni Lauder Szancer Café

Bilety: 1 zł