WRÓĆ

Noc Księgarń w Żydowskim Muzeum Galicja

Noc Księgarń w Żydowskim Muzeum Galicja

godz. 19.00
20 na 20. Spotkanie z Alicją Zioło, autorką książki „Krakowianki. Twarze polskiej herstorii”
Prowadzenie: Kinga Banasik

Odnosiły sukcesy, przełamywały bariery, studiowały, walczyły o swoje prawa. „Krakowianki” to historie kilkunastu kobiet, które pochodziły z różnych epok, klas i zawodów. W książce znajdziesz między innymi opowieść o prawdziwym imieniu Wisławy Szymborskiej i o tym, skąd wziął się zwyczaj zostawiania papierosów na jej grobie. Przeczytasz, gdzie naprawdę urodziła się Helena Rubinstein i o pierwszej studentce Uniwersytetu Jagiellońskiego Nawojce. Poznasz odpowiedź na pytanie, dlaczego Zofia Stryjeńska przebywała w szpitalu psychiatrycznym oraz jak to się stało, że Janina Ipohorska została szarą eminencją „Przekroju”.

Autorka książki Alicja Zioło, krakowska przewodniczka i badaczka herstorii, przygotowała wnikliwe obrazy życia bohaterek, pełne ich trosk i marzeń. Przeplatają się one z realistycznymi opisami Krakowa dawnych lat, kontrastowanymi ze współczesnością.

Partner wydarzenia: Wydawnictwo Mando

W języku polskim. Wstęp wolny.

Wydarzenie organizowane w ramach projektu „20 na 20. Cykl spotkań z 20 autorami na 20-lecie Żydowskiego Muzeum Galicja” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


godz. 19.00
Warsztaty dla dzieci wokół książki Ulfa Starka „Chłopiec, dziewczynka i mur”

Adham widzi mur każdego ranka, kiedy wygląda przez okno. I codziennie ma nadzieję, że muru nie będzie.

Ale zawsze tam jest, szary i ponury jak zwykle. I tak wysoki, że nie da się przez niego przedostać. A po drugiej stronie stoi dom, w którym kiedyś mieszkali — Adham, tata, mama i Sulafa, jego siostra. Sulafa tak bardzo chciałaby dostać pomarańczę z ich dawnego ogrodu!

Warsztaty rekomendowane dla dzieci 8+
Partner: Wydawnictwo Zakamarki

W języku polskim. Wstęp wolny.