WRÓĆ

Koncert: Koncert Harmonious Exchange by Parade of One, Inc.

Koncert: Koncert Harmonious Exchange by Parade of One, Inc.

Muzycy:

Jeremy Danneman (saksofon, klarnet, śpiew)
Sophie Nzayisenga (inanga, śpiew)/
William Parker (kontrabas)
Tim Keiper (perkusja)

W 2009 roku, w dniu swoich urodzin Jeremy Danneman postanowił, że zamiast urodzinowej imprezy zorganizuje paradę. Wziął saksofon i przez ponad jedenaście godzin wędrował z nim przez Brooklyn, Queens i Manhattan. Tego dnia Danneman odkrył, że ma żyłkę do ulicznego performansu, że może dotrzeć do bardzo zróżnicowanej publiczności i że taka forma koncertu ma w sobie element społecznego przekraczania granic. To doświadczenie spowodowało, że Danneman stworzył Parade of One – projekt, który angażuje globalną społeczność w performanse uliczne. Jako pierwsze miejsce dla swojego projektu wybrał Rwandę. Aby upamiętnić piętnastą rocznicę ludobójstwa popełnionego na Tutsi, Danneman skontaktował się z osobami ze swojego pokolenia, które miały doświadczenia podobne do jego dziadków, Żydów, którzy przeżyli II wojnę światową w Polsce i Niemczech.

W Rwandzie Danneman spotkał Sophie Nzayisengę, jedyną kobietę, która jest profesjonalną muzyczką grającą na inandze, narodowym instrumencie Rwandy. Wspólnie zagrali koncert w Goethe Institut w Kigali.

W roku 2015 Nzayisenga dołączyła do Dannemana w Nowym Jorku, gdzie nagrali płytę „Honey Wine” (wydaną dwa lata później) wespół z uznanym kontrabasistą jazzowym, Williamem Parkerem i perkusistą Timem Keiperem (znanym ze współpracy m.in. z Davidem Byrnem i Matisyahu). W tym składzie zespół wystąpi w Żydowskim Muzeum Galicja prezentując swą muzyczną opowieść o odległych miejscach ze społecznym przesłaniem sprzeciwu wobec przemocy etnicznej.

Koncert jest współfinansowany przez Mid Atlantic Arts USArtists International we współpracy z The National Endowment for the Arts oraz the Andrew W. Mellon Foundation.

Bilety: 50 PLN
Bilety dostępne w recepcji Żydowskiego Muzeum Galicja oraz online: kliknij tutaj.