Poniedziałek, 31.05.2021, godz. 18.00
Wydarzenie online
Dyskusja odbędzie się na platformie Zoom.
Rejestracja: https://zoom.us/webinar/register/WN_znQLpGa4RUO2wF1At1hqxg
Choć wśród odznaczonych medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata najwięcej jest Polaków, to aż do 1989 roku ta grupa w polskiej debacie publicznej niemal się nie pojawiała. Zmieniło się to w latach 90., stopniowo jednak dyskurs związany ze Sprawiedliwymi zaczął zmierzać w niepokojącym kierunku – instrumentalizacji i trywializacji. Obraz Sprawiedliwych jako bohaterskich, wyjątkowych postaci, które dokonały heroicznego czynu działając wbrew swemu otoczeniu, musiał ustąpić innej narracji: o całym narodzie sprawiedliwych, którzy mimo własnego cierpienia i opresji pod niemiecką okupacją masowo i bezinteresownie spieszyli z pomocą.
Paneliści:
- Anna Bikont
- dr hab. Tomasz Żukowski
- dr hab. Dariusz Libionka
- Prowadzenie: Kazimiera Szczuka
Dyskusja organizowana jest w ramach projektu „(Nie)rozłączni. Trudne tematy w relacjach polsko-żydowskich”, edycja 2021
Organizatorzy: Żydowskie Muzeum Galicja, Evens Foundation, Koret Foundation
Partner: Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego
Partnerzy medialni: Gazeta, Radio Kraków, Chidusz, New Eastern Europe
Wstęp wolny.
W języku polskim, z tłumaczeniem na język angielski.
Uwaga: Tłumaczenie na język angielski dostępne tylko po rejestracji na Zoom*
* Tłumaczenie dyskusji
Aby zmienić język wykładu podczas spotkania na Zoomie, prosimy o otwarcie programu Zoom, dołączenie do spotkania, a następnie kliknięcie ikony globu, która znajduje się w dolnym panelu. Po kliknięciu ikony, zobaczą Państwo możliwości wyboru języka. Należy wybrać ten, który odpowiada Państwu najbardziej. Następnie, ponownie prosimy o kliknięcie ikony globu i wybranie opcji „mute original audio” lub „unmute original audio” zgodnie z Państwa preferencjami.
Bardzo prosimy o upewnienie się, czy korzystają Państwo z najnowszej wersji programu Zoom z pobranymi aktualizacjami. Niektóre ze starszych wersji Zooma nie posiadają opcji tłumaczenia i zmiany języka.