Środa, 16.11.2022
13.00 (Nowy Jork)
19.00 (Kraków)
20:00 (Tel Awiw)
W roku 2022 wypada 80. rocznica „Aktion Reinhard” – niemieckiego planu eksterminacji polskich Żydów w Generalnym Gubernatorstwie. Aby upamiętnić tę rocznicę Żydowskie Muzeum Galicja we współpracy z Holocaust & Genocide Centre w Johannesburgu oraz Ghetto Fighters House zapraszają na program wydarzeń zatytułowany „80 lat po Aktion Reinhard: Przemysł Zagłady europejskich Żydów”. Cykl będzie odbywał się online, a w jego ramach uczestnicy będą mogli wysłuchać wykładów najważniejszych badaczy zagadnienia. Każdy z mówców skupi się na innym aspekcie Zagłady związanym z rocznicą.
Podczas pierwszego z wykładów prof. Michael Berenbaum nakreśli obraz Europy w przededniu wojny. Wykład da uczestnikom nie tylko wgląd w sytuację militarną, ale także w zmieniającą się politykę Trzecie Rzeszy wobec Żydów – prof. Berenbaum skupi się na najważniejszych decyzjach i wydarzeniach, które stopniowo doprowadziły do tego, co dziś znamy pod nazwą „ostatecznego rozwiązania”.
Prof. Michael Berenbaum jest jednym z najważniejszych badaczy Zagłady. Był m.in. wicedyrektorem amerykańskiej Komisji Prezydenckiej ds. Zagłady, Dyrektorem ds. Projektów w Muzeum Pamięci o Holokauście w Stanach Zjednoczonych (United States Holocaust Memorial Museum), a także dyrektorem Działu Badań w tej placówce. Jest także autorem wielu publikacji, rabinem oraz filmowcem.
Kolejne wykłady z serii:
• 7 grudnia 2022
13.00 (Nowy Jork)
19.00 (Kraków)
20:00 (Tel Awiw)
„Masowe mordy w latach 1942-1943: Aktion Reinhard i miejsca masowej Zagłady”
Uczestnicy: prof. Chris Webb, Tali Nates
• 18 stycznia 2023
13.00 (Nowy Jork)
19.00 (Kraków)
20:00 (Tel Awiw)
„Ruch oporu w Treblince: świadectwa”
Uczestnicy: prof. Caroline Sturdy Colls, dr Tamir Hod, Yaron Tzur
• 9 lutego 2023
13.00 (Nowy Jork)
19.00 (Kraków)
20:00 (Tel Awiw)
„Co pamiętamy? Jak pamiętamy? Kto pamięta?” – dysksuja panelowa
Uczestnicy: prof. James Young, Dariusz Popiela, prof. Omer Bartov
Moderacja: dr Edyta Gawron
Wszystkie wykłady będą transmitowane przez internet oraz nagrywane. Spotkania prowadzone będą w języku angielskim z symultanicznym tłumaczeniem na język polski. Nagrane wykłady będą dostępne na kanale YouTube Żydowskiego Muzeum Galicja.
Uwaga: Tłumaczenie na język angielski dostępne tylko za pośrednictwem platfomy Zoom*
* Tłumaczenie dyskusji
Aby zmienić język wykładu podczas spotkania na Zoomie, prosimy o otwarcie programu Zoom, dołączenie do spotkania, a następnie kliknięcie ikony globu, która znajduje się w dolnym panelu. Po kliknięciu ikony, zobaczą Państwo możliwości wyboru języka. Należy wybrać ten, który odpowiada Państwu najbardziej. Następnie, ponownie prosimy o kliknięcie ikony globu i wybranie opcji „mute original audio” lub „unmute original audio” zgodnie z Państwa preferencjami.
Bardzo prosimy o upewnienie się, czy korzystają Państwo z najnowszej wersji programu Zoom z pobranymi aktualizacjami. Niektóre ze starszych wersji Zooma nie posiadają opcji tłumaczenia i zmiany języka.
Link do rejestracji: kliknij TUTAJ.