Edukacja

WRÓĆ

Polsko-Izraelska wymiana młodzieży Kraków-Jawne

Polsko-Izraelska wymiana młodzieży Kraków-Jawne

Podróże i poznawanie innych kultur to wspaniałe doświadczenie i forma spędzania czasu, zwłaszcza, gdy możemy, choć przez kilka dni, poczuć się nie jak turyści, ale mieszkańcy danego kraju. Taką możliwość mieli uczniowie krakowskiego V Liceum Ogólnokształcącego, którzy wzięli udział w wymianie polsko-izraelskiej. 

Polscy uczniowie spędzili w Izraelu jeden wrześniowy tydzień poznając historię, kulturę i zabytki kraju, ale także nawiązując kontakty z rówieśnikami. W czasie swojego pobytu w Jawne, krakowianie mieli okazję bliżej poznać życie codzienne Izraelczyków, stając się na czas wizyty członkami goszczących rodzin. 

Bogaty program, który przygotowali izraelscy partnerzy obejmował m.in. zwiedzanie Jerozolimy, Tel Awiwu, Jaffy i Instytutu Jad Waszem, wyprawę na Pustynię Judzką i wędrówkę na Masadę, kąpiel w Morzu Martwym, a także umożliwiał bliższe poznanie rówieśników i uczestnictwo w życiu rodzinnym oraz szkolnym. Tak duża różnorodność aktywności sprawiła, że wizyta w Izraelu pozostanie na długo w pamięci krakowskich licealistów.   

Chcąc odwdzięczyć się za wspaniałe przyjęcie i niezapomniane wrażenia, polscy uczniowie przygotowali równie ekscytujący program dla swoich izraelskich kolegów i koleżanek, którzy przyjadą do Krakowa już 7 grudnia. Oprócz wędrówek po Krakowie, goście zwiedzą różne zakątki Małopolski – m.in. poszukają żydowskich śladów w Tarnowie, zjadą pod ziemię w kopalni soli w Wieliczce, a w Ojcowskim Parku Narodowym będą mogli odpocząć od zgiełku miasta. Po kilku dniach spędzonych z goszczącymi rodzinami, izraelscy uczniowie wyruszą do Warszawy, gdzie pospacerują po Starówce i odwiedzą Muzeum Żydów Polskich POLIN.

Zachęcamy także do pobrania pliku pdf z relacjami polskich uczniów.

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach zadania publicznego „Międzynarodowa wymiana młodzieży”.

MATERIAŁY DO POBRANIA

 Krakow-Yavne2015.pdf