Prowadzenie: Jacek Stawiski
Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z prof. Normanem Daviesem, poświęcone jego najnowszej, wydanej w 2023 roku książce „Galicja” (Znak Horyzont).
Norman Davies w swoim najlepszym stylu przedstawia losy ziem dawnej Rzeczypospolitej, na których okrzepły narody współczesnej Europy Środkowo-Wschodniej i przez stulecia współistniały wyznania religijne. Jest to historia o micie i legendzie Galicji opowiedziana nie tylko z perspektywy wielkich wydarzeń, ale także oczami zwykłych mieszkańców tych ziem. To tam w czasach rozbiorów przetrwała polskość i zrodziła się idea narodu ukraińskiego. To tam przeplatały się losy Habsburgów i Potockich. To tam na jednej ulicy można było usłyszeć język polski, niemiecki, jidysz i ruski.
Davies nie snuje jednak wyłącznie idyllicznej opowieści. Jego Galicja jest słodko-gorzka.
Norman Richard Davies urodził się w 1939 roku w Bolton. Studiował historię między innymi na Uniwersytecie Oksfordzkim. Tytuł doktora nauk uzyskał w 1973 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1985 roku jest profesorem zwyczajnym w Szkole Studiów Słowiańskich i Wschodnioeuropejskich w Londynie. Jest też członkiem Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Jednym z najbardziej znanych dzieł Daviesa jest napisana w języku polskim książka „Boże Igrzysko. Historia Polski” wydana w dwóch tomach. Dzięki jego twórczości, historia Polski stała się bardziej dostępna na Zachodzie. W swych dziełach opisywał ją z ogromną dokładnością. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji w języku angielskim oraz w języku polskim.
Partner wydarzenia: Znak Horyzont
W języku polskim. Wstęp wolny.
Bezpłatne wejściówki do odbioru w recepcji muzeum (od 3 października).
Wydarzenie organizowane w ramach projektu „20 na 20. Cykl spotkań z 20 autorami na 20-lecie Żydowskiego Muzeum Galicja” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.