WRÓĆ

20/20. Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem, autorem książki „Rzeka dzieciństwa”

20/20. Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem, autorem książki „Rzeka dzieciństwa”

Prowadzenie: Wojciech Nowicki

„Do rzeki dzieciństwa podróżuje się bez końca – szuka jej źródeł w historii i ujścia w pamięci. Wspomina się: lato na wsi, brodzenie po pierś w nurcie, rybie łuski na glinianej podłodze, milczącego pastucha co dzień wyprowadzającego krowy. Gdy tą rzeką jest Bug, jeżdżąc wzdłuż niej, podróżuje się zawsze na wschód. Myśli się: o granicy, o Rosji, o wojnie, o uchodźcach, o tym, że tak blisko jest Bełżec, a źródło wypływa z ziemi nasiąkniętej krwią. Kuca się przy ogniu i wyobraża sobie: karawanę zwierząt sunących przez mazowieckie piaski, ciemność popiołów, w której świecą diamenty. Bo zaiste nie pamięć, ale rzeki powinny grzebać nasze szczątki. Powinny je wypłukiwać i nieść do oceanów. To jedyny koniec wart pomyślenia”.

Andrzej Stasiuk (ur. 1960) – prozaik i eseista. Urodził się w Warszawie, od lat mieszka w Beskidzie Niskim. Autor książek „Mury Hebronu”, „Dukla”, „Opowieści galicyjskie”, „Dziewięć”, „Jadąc do Babadag”, „Taksim”, „Dziennik pisany później”, „Grochów”, „Nie ma ekspresów przy żółtych drogach”, „Wschód”, „Osiołkiem”, „Kroniki beskidzkie i światowe”, „Przewóz” i innych.
Laureat wielu nagród, m.in. Nagrody Literackiej Nike (2005), Austriackiej Nagrody Państwowej w dziedzinie literatury europejskiej (2016), Nagrody im. Nicolasa Bouviera (2018) oraz nagrody Orzeł Stulecia (2021). Jego książki są tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie, a także na koreański.

Serdecznie zachęcamy do wsparcia zbiórki prowadzonej przez fundację Linia Frontu, w której działa Andrzej Stasiuk. Fundacji Linia Frontu, wspieraj batalion Donbas w zakresie niezbędnego wyposażenia – aktualnie prowadzi zbiórkę, której celem jest pokrycie kosztów zakupu samochodu terenowego niezbędnego żołnierzom: https://tiny.pl/dflm3


Wydarzenie organizowane w ramach projektu „20 na 20. Cykl spotkań z 20 autorami na 20-lecie Żydowskiego Muzeum Galicja” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W języku polskim. Wstęp wolny.